
Neubrandenburg - Usedom 4 dagar 3.175:-
En resa till nordtyska Mecklenburg-Vorpommern och den historiska staden Neubrandenburg. Vi gör en båttur på sjön Müritz, en utflykt till svenskstaden Greifswald och ön Usedom.
Dag 1. Hemorten - Neubrandenburg
Resan avgår från Göteborg 07.30. Vi tar färjor Helsingborg - Helsingör och Gedser - Rostock. Den senare färjan tar 1 timme och 45 min och det finns möjlighet till lunch. Från Rostock har vi 15 mil till Neubrandenburg och Hotel Am Ring. Middag på kvällen.
Dag 2. Neubrandenburg och båtutflykt Müritz
Efter frukost bekantar vi oss med Neubrandenburg. Senare beger vi oss västerut till Mecklenburgische Seenplatte. Här finns sjön Müritz som efter Bodensjön är Tysklands näst största sjö. I Waren kliver vi ombord på en flodbåt som under två timmar tar oss från Waren till Plau am See. Turen går genom sjöar och kanaler. Ombord finns servering med drycker, kaffe och kakor. Middag på vårt hotell på kvällen.
Dag 3. Utflykt Greifswald och Usedom
Frukost och 09.00 avfärd norrut till Greifswald. Här möter vi en lokalguide som visar oss staden och berättar om hur staden 1648 blev svensk. Senare åker vi till den populära semesterön Usedom. Här finns långa vita sandstränder och i Heringsdorf finns Europas längsta havsbrygga, 508 meter lång. Middag på hotellet och därefter möjlighet till dans i hotellets dansbar La Habana.
Dag 4. Neubrandenburg - Hemorten
Frukost och 10.00 avresa till Rostock. Färjan går 13.00 och vi beräknas vara i Göteborg cirka 21.30.
Detta ingår: 3 övernattningar i dubbelrum, 3 frukostar, 3 middagar, guidad rundtur med lokalguide, båttur Waren - Plau am See, dansafton, reseledare
Tillägg: Enkelrum 450:-
| Resmål | Datum | Pris | Reseledare | |
| Neubrandenburg 4 dagar | 2010-07-08 | 3175 | Göran Hansson | Boka |
| Neubrandenburg 4 dagar | 2010-08-19 | 3175 | Peter Lohman | Boka |
Observera att uppgifter om reseledare endast är preliminära och kan komma att ändras
Dela på Facebook
