Åby Travsällskap arrangerar ungefär 60
tävlingsdagar per år, där 27 funktionärer spelar en central roll. Dessa funktionärer har bildat Åbytravets Funktionärsförening och utforskade nyligen några av Europas främsta stuterier, träningsanläggningar och travbanor.
Vi satte oss ner med Peter Strömvall, en av föreningens tävlingsfunktionärer, för att diskutera deras arbete och resor. Dessa resor, som blandar nöje med studiebesök, fokuserar på utbildning, team building och – självfallet – hästar och trav.
Hej Peter! Kan du berätta lite om föreningens resor och deras syften?
- Absolut! Vi funktionärer åker på dessa studieresor för att bland annat stärka lagkänslan och utbyta kunskaper. Under tävlingarna ses vi tyvärr sällan, så dessa resor är ett sätt att bygga relationer och förbättra vår organisation på. Vi genomför en större resa vartannat år och mindre resor däremellan, samt interna utbildningar. Varje resa har en utbildningsplan, och ett krav är att vi alltid besöker minst en travbana, där vi i möjligaste mån försöker få till ett studiebesök och rundvandring inne på arenan. Vilka är Åby Travsällskap och vilken är din roll där?
Åby Travsällskap är en ideell förening som äger och förvaltar Åbytravet, med plats för omkring 200 hästar. Anläggningen inkluderar även ett hotell och en padelhall. Som tävlingsfunktionär ser jag och mina kollegor till att allt går rätt till under tävlingsdagarna. Jag är en av fyra i måldomarnämnden som är den högsta tävlingsledningen, och vi arbetar nära andra funktionärer som bandomarnämnd, ekipagekontrollant, stallbackskontrollant, startpersonal och dopningsansvarig för att säkerställa att allt sköts korrekt.
Hur såg er senaste resa till Caen ut med Rolfs Flyg & Buss, och vad var höjdpunkterna?
Resan till Caen var fantastisk, särskilt besöket på Haras de Beaumont som ägs av Philippe Allaire och hans fru Gitte Poulsen-Allaire, där Gitte gav oss en privat rundvandring på anläggningen. Vi besökte även stuteriet Global Farm och träningsanläggningen Hunter Valley. En annan höjdpunkt var rundvandringen på travbanan Hippodrome de Caen.
Att ha samma busschaufför under hela resan var också en stor fördel. Ni har gjort flera resor med Rolfs Flyg & Buss. Varför valde ni dessa destinationer och hur har samarbetet fungerat?
Vår första resa och samarbete med Rolfs Flyg & Buss var till Köpenhamn 2022. Vi uppskattar tryggheten i att boka genom en resebyrå, vilket sparar tid och ger säkerhet om något oförutsett händer. Samarbetet med Rolfs har varit smidigt och vi har kunnat anpassa resorna efter våra behov, vilket har fungerat perfekt.Vad har ni för förväntningar på er kommande resa till Paris med Rolfs Flyg & Buss?
Vi ser verkligen fram emot resan till Paris! Det kommer att bli en mix av sightseeing och studiebesök. Vi planerar att besöka Domaine de Grosbois, Europas största träningscenter för travhästar, och tävlingarna på Hippodrome de Vincennes, inklusive travloppet Prix d'Amérique 2025.Varför bör man överväga att boka en gruppresa med Rolfs Flyg & Buss?
Efter tidigare resor, där vi själva skötte all logistik, insåg vi fördelarna med att ha en pålitlig partner som Rolfs. De erbjuder ett fördelaktigt upplägg och utmärkt service, vilket gör det enkelt för oss att fokusera på resans innehåll. Annelie – resans reseproducent – gav oss utmärkt stöd i planeringen av årets resa genom att förse oss med ett genomtänkt upplägg och en anpassad budget. Därför valde vi åter Rolfs Flyg & Buss som arrangör för vår kommande resa till Paris, särskilt efter hur väl allt fungerade förra gången.