Grand Hotel La Chiusa di Chietri erbjuder en unik vistelse bland Alberobellos världsberömda kalkstensbyggnader, de så kallade trullihusen. Beläget en bit utanför stadens historiska centrum, ger hotellet ett lugnt och naturnära boende med närhet till områdets berömda vita konusformade hus och mysiga gator. Den omgivande landsbygden bjuder på olivlundar och karaktäristiska apuliska landskap som lockar till promenader och upptäcktsfärder.
På hotellets stora grönskande område kan man slappna av vid en inbjudande utomhuspool, omgiven av pinjeträd och blommande trädgårdar. Poolen är ett uppskattat inslag och ger möjlighet till svalkande dopp och skön avkoppling under Apuliens varma dagar. Runt omkring finns flera bekväma ytor perfekta för att slå sig ner med en bok eller bara njuta av omgivningen.
Hotellet erbjuder ett spa med olika faciliteter för den som söker total avkoppling. Det finns möjlighet till bastu och olika behandlingar, som massage och bad i varma källor, vilket adderar ytterligare en dimension till en avslappnande vistelse. Spa-avdelningen är utformad för att passa vuxna som vill varva ner på riktigt.
Från hotellet är det enkelt att utforska Alberobellos världsarvslistade trullikvarter, där den unika arkitekturen och de pittoreska gatorna lockar många besökare. I närheten finns även flera traditionella byar och lantliga promenadvägar perfekta för dagsturer. Området är känt för sin autentiska stämning och charm – det är enkelt att låta sig svepas med av Apuliens lugna rytm och vackra miljö.
Att bo här innebär att vila upp sig i rofyllda omgivningar, njuta av poolen och kanske unna sig en stund på spaavdelningen. Det råder en avslappnad atmosfär och många tar sig tid att upptäcka både hotellets trädgårdar och de fina omgivningarna till fots. Här kombineras moderna bekvämligheter med klassisk apulisk miljö, vilket gör vistelsen både minnesvärd och harmonisk.
5 | 573 | |
4 | 504 | |
3 | 208 | |
2 | 91 | |
1 | 76 |