Hotel Monarque Fuengirola Park
Läge och omgivning
Hotellet ligger i den lugnare delen av Fuengirola, med närhet till strandpromenad och breda sandstränder. Direkt utanför dörren finns möjligheter till promenader längs havet och man har gångavstånd till flera affärer och caféer. Här är det lätt att hitta små, mysiga butiker och trevliga uteserveringar där stadens puls märks utan att det blir för livligt.
Pool och avkoppling
- Det finns en stor utomhuspool omgiven av solstolar och grönska, perfekt för en dag under solen.
- För den som hellre simmar inomhus erbjuder hotellet även en pool under tak.
- En spaavdelning med olika behandlingar och möjlighet till avkoppling finns att tillgå för den som söker lugn och välmående.
Aktivitet och nöjen
För den som vill vara aktiv finns flera möjligheter, bland annat gym, tennis, minigolf och bordtennis. I närområdet finns också promenadstråk och bra möjligheter för en joggingtur längs stranden. Det är nära till både shopping och kvällsliv. Vill man utforska mer av staden finns flera sevärdheter och charmiga stadsdelar på bekvämt avstånd.
En trivsam helhetsupplevelse
När dagen avrundas kan man slå sig ner i den välskötta trädgården eller ta en lugn kvällspromenad vid havet. Den behagliga atmosfären och det breda utbudet av aktiviteter skapar förutsättningar för en riktigt skön semester, alldeles oavsett om man reser i sällskap eller själv.