Jag heter Ivana Vukusic och kommer från Rijeka, Kroatien.
Jag har bott i Sverige i fyra år och talar kroatiska, engelska, svenska och norska.
Jag har jobbat som reseledare och lokal guide för svenska och norska gäster i nästan tio år.
Jag gör både kultur- och aktiva resor i Kroatien, Slovenien, men även i Bosnien och Hercegovina samt Serbien.
Mina gäster beskriver mig som engagerad, glad, hjälpsam och kunnig. Jag älskar natur och djur och brinner för att lära mig nya saker och besöka nya platser.
Ivana är en helt underbar reseguide, hon fanns tillgänglig hela tiden. Och hade mycket bra kunskap som vi fick ta del av, fin service och mycket trevlig.
Mycket duktig reseledare. Kunnig, omhändertagande, trevligt bemötande, såg alla resenärer, tillgänglig. Ordnade även extra utflykter.
Vi var med på 1,5 utflukter som var helt topp. Vi valgte å reise på severdigheter blant annet til Dubrovnik. Der ordnet Ivana opp med alt vi trengte. Hun var fantastisk hele tiden.
Pass godt på Ivana, var helt fantastisk. Behagelig, flink å formidle, god kunnskap om historien til Kroatia👍😊 Vil anbefale Rolfs reiser til venner og kjente.
Jag tycker att resan var mycket bra när det gäller boende, transporter och val av utflyktsmål. Ivana vår guide var suverän att ta hand om oss. Det är en liten detalj som skaver och det är att till middagens efterrätt serverades mycket god bakverk men kaffe ingick inte utan det blev "tårta och vatten". Däremot fick de gäster med "all incluset" kaffe och vi andra motades bort av vaktande personal.
"Silverjubileum"! Vår 25:e resa med Rolfs. Hotellet var toppenfint med en härlig frukostbuffé. Middagen däremot var dock inte i klass med övrigt. Guiden Ivana var mycket trevlig och duktig. En stor eloge till vår fantastiske chaufför "Momo" som bland annat körde oss lugnt och säkert nedför svindlande serpentinvägar. Hade nog önskat någon mer spännande utflykt under veckan. Nu hade vi 2 dagar med egen tid samt även hela hemresedagen fri. Önskvärt hade varit att få en lunch hemresedagen istället för "middagen" som bjöds kl. ett på natten när vi kom fram. Som vanligt är vi dock nöjda med Rolfs och återkommer gärna snart igen.
| Avresa | Resmål | Flygplats | Pris från | Platser kvar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|