Här är din text omskriven så den blir tydligare och mer naturligt formulerad på svenska:
Jag heter **Ewa** och kommer från **Warszawa i Polen**.
Jag arbetar som **stadsguide** i Warszawa och andra polska städer, samt som **reseledare** för gäster från **Skandinavien, Tyskland, Ryssland och andra länder**. Jag tycker mycket om att **berätta om mitt land** och att **resa genom Polen** tillsammans med mina gäster.
Mina intressen är språk, historia, psykologi, teater, film och litteratur. Jag guidar också ofta polska turister i andra länder, till exempel pilgrimer. Jag reser väldigt gärna till **Italien och Medelhavet**.
På hösten och vintern följer jag med på jakter tillsammans med skandinaviska och tyska jägare. Det viktigaste för mig är när mina gäster lyssnar på mig och säger: "Vi kommer tillbaka."
Varje resa med nya gäster är som att skriva en ny bok och samla nya erfarenheter. Man får uppleva olika kulturer och träffa nya människor. Monument och natur finns alltid på samma plats, men vi kommer dit med nya gäster. Tack vare det blir ingen resa den andra lik, och det är det som gör det så spännande.
Jag kan verkligen skriva under på att Ewa är en stor del av behållningen av resan. Hennes engagemang. Hennes kunnande. Hennes service. Hon ger verkligen allt och lite därtill.
Härlig och avkopplande resa med sköna behandlingar och fin miljö. Ewa var fantastisk som reseledare och väldigt mån om att alla skulle ha det bra. Stort cred till henne!
Bra engagerad hjälpsam, Ewa. Baren var bra, trevlig, god mat. Frukosten bra. Spännande behandlingar, duktiga över lag.
Massagen var fantastisk. Ewa guide var otrolig! Hjälpsam, kunnig och hela tiden närvarande.
Tycker resan har varit riktigt bra. Hade jag fått välja så hade jag velat ha lite mer tid i Krakow. Blir lite lite tid i staden om man åker på bägge utflykterna. Saltgruvan var väldigt häftig att se och det var väldigt bra organiserat. Utflykten till Auschwitz - Birkenau var skrämmande men oerhört viktig. Otroligt duktig guide även där. Ett helt fantastiskt museum som bjöd på oerhört många känslor. Reseledaren Ewa har varit mycket bra. Kunnig, påläst, hjälpsam och trevlig. Full kontroll på allt och flexibel. Hotellen på resan har varit mycket bra. Lägen mitt i städerna med gångavstånd till allt.
Guiden var charmig och tog oss på promenader på kvällar också. Hon kunde sin polska historia och kultur och berättade utförligt och levande med sin polska accent. Hon kunde rekommendera goda matställen och evenemang för vår fritid.
| Avresa | Resmål | Flygplats | Pris från | Platser kvar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|