Vi fyller alla våra liv med det som känns viktigast för oss - i mitt fall har det varit att få se mesta möjliga av världen.
Och trots att jag föddes “bakom järnridån” verkar mina tjeckisk-ungerska gener ha försett mig med en obändig vandringslust. Drygt 20 år gammal hamnade jag på en resebyrå för att köpa en Jorden-Runt-biljett, men kom istället ut med ett anställningskontrakt. Och på den vägen har det varit sedan dess, oavsett om arbetet har varit “bakom skrivbordet”, på ett kryssningsfartyg eller på en buss genom Georgien.
Världen är fantastisk - jag hoppas vi möts på något av rese-äventyren!
Vill framförallt framhålla hur bra reseledare Andrea var. Så profesionell och jättetrevlig. Vill så gärna resa med henne igen! Chauffören var också fantastisk! Vinprovningen var toppen!
Mycket bra reseledare. Tydligen, klara besked, bra samspel med lokala guider, bjöd på trevlig/lärorik underhållning under bussresorna såsom musik, radioprogram som belyste olika aspekter av länderna vi besökte. Ordnade biljetter till konsert i Jerevan, vilket förhöjde reseupplevelsen ytterligare för många av oss.
Fantastisk reseledare, Andrea. Hon är otrolig duktig och serviceminded.
Vilken resa! Det var så mycket vi gjorde och hann se. Personliga höjdpunkter var vinprovningarna, alla hemma-hos-luncher, bakning, den lediga dagen, ararat-fabriken, genocide museum, Stepanstminda, Geghard-klostret med sången, att bara sitta i bussen och slappa, medan vi åkte runt och inte minst guiderna. De lokala var mycket kunniga, men den som gjorde varje dag det där extra var Andrea. Ett fullblodsproffs. Hon kände in gruppen snabbt och kunde avslappnat svara på alla våra frågor. Hon fixade alltid något extra. Från enkel underhållning på bussen, operabiljetterna i Jerevan och inte en gång missade hon att se till att jag fick något glutenfritt när det behövdes. Jag hade önskat mer egen tid, men å andra sidan hade ngt annat behövts lyftas ur och det ville jag ju inte heller, så kan bara säga att allt var bra. Denna resa har 100% fått mig att vilja åka med Rolfs igen.
Reseledaren Andrea, en underbar person snäll och hjälpsam. Hon försökte hela tiden lösa olika problem med tid och program som dök upp. Hoppas verkligen att jag får henne som reseledare igen. Om inte den bästa så en av dom bästa reseledare jag haft någonsin. Dagsturerna var lite väl långa, det hade varit skönt med lite mer egen tid. En extra natt i Jerevan hade jag önskat så hade jag kunnat gå runt och upptäcka staden mer på egen hand.
Andrea T är en oerhört professionell reseledare, duktig på att lösa problem när/om de dyker upp och kan verkligen ta människor av alla de slag.
Avresa | Resmål | Flygplats | Pris från | Platser kvar | ||
---|---|---|---|---|---|---|