Trots att decembervädret i tyska Lübeck var allt annat än varmt, kände jag en värme som var svår att förklara. Berodde den på det goda glühweinet jag gick och drack mellan de små, mysiga hantverksstånden?Min första julmarknadsresa med Rolfs Flyg & Buss
Eller var det julstämningen som gjorde att vinterns kalla vind inte längre kändes kylig, utan istället spred en varm känsla i kroppen?
Kanske var det tack vare det härliga sällskapet jag befann mig i på julmarknaden som gjorde att jag kände mig varm inombords? Troligtvis en kombination av alla tre.
Och trots att det var tre veckor kvar till julafton när jag var där, spred sig samma nostalgiska känsla av förväntan för varje steg jag tog längs den mysiga julmarknaden. Som när jag var liten och det bankade på dörren – och man visste att tomten var här!
En julmarknads magiska färger
Jag heter Fanny Alvermalm och arbetar som grafisk designer på Rolfs Flyg & Buss. En tjänst som innebär mycket design, form och – färg. Och ju färgstarkare något är, desto mer tilltalande är det för mig. Därför kändes det självklart att följa med min kollega Karin Witte på vår julmarknadsresa till tyska Lübeck. För vilken vinterresa är mer färgglad än en julmarknadsresa?
Min första julmarknadsresa till Tyskland började tidigt på morgonen. Tillsammans med Karin klev vi i det tysta vintermörkret ombord på bussen som skulle ta oss och söderut från Göteborg. Längs vägen plockade vi upp fler glada resenärer, åt god lunch och deltog i ett quiz ombord. Trots att jag inte är van vid långfärdsbuss kändes resan både smidig och rolig. En eloge till vår reseledare Elsie som hela tiden såg till att vi hade roligt ombord bussen!
Spännande tyska smaker och sevärdheter
Väl framme möttes vi av en stad som verkligen kan konsten att skapa julstämning. Julmarknaden i Lübeck är utspridd över flera olika torg, men som ligger så nära varandra att det är enkelt att promenera mellan dem. Överallt fanns gnistrande julbelysning, doften av glühwein, varm choklad och brända mandlar, samt bodar fyllda med hantverk och godsaker.
Vi fick också uppleva en innehållsrik guidad stadsvandring med vår lokala guide Anna, som med både humor och kunskap berättade om Lübecks historia och sevärdheter. En personlig höjdpunkt var tornet vid St. Petrikyrkan, där jag fick en fantastisk utsikt över den gamla hansestaden. Jag vill också lyfta Niederegger, den världsberömda marsipanbutiken med sitt anrika kafé. Där fick jag inte bara smaka på den godaste marsipanen jag någonsin ätit, utan också uppleva en nostalgisk julstämning som tog mig tillbaka till barndomens jular.
Lübeck – en julsaga
Under dagen åt jag, Karin och våra medresenärer oss genom julmarknaden, där varje ny juldelikatess man stoppade i munnen kändes godare än den man precis inmundigat. Bratwurst, crêpes, glühwein, nybakad stollen – smaklökarna jublade, precis som jag var säker på att mina familjemedlemmar därhemma skulle göra när de fick se allt gott jag köpt med hem.
Kanske var det det kalla vädret, de inbjudande dofterna eller den underbara julstämningen, men min aptit var betydligt större här än hemma i Sverige. När vi blev tipsade om att äta lunch på den anrika restaurangen Kartoffel Keller, som serverar rustik tysk mat, tvekade varken jag eller Karin. Maten var fantastisk, och där kunde vi smälta både maten och alla intryck från resan i lugn och ro.
Senare under dagen promenerade vi genom gamla stan, passerade Holstentor – en av världens mest berömda medeltida stadsportar – och såg Salzspeicher, de historiska byggnaderna där man förr lagrade salt. Otroliga sevärdheter, alla tre. Men det jag kommer att minnas mest från resan är julkänslan. En känsla som flera gånger tog mig tillbaka till den tid då julen var som mest magisk!
Att fira första advent i Lübeck var som att kliva in i en julsaga. Staden var så vackert dekorerad och stämningen så varm att jag kände mig som hemma – trots att jag reste utan familj.
Bästa sättet att börja julen på
Julmarknadsresan till Lübeck var inte bara välplanerad och bekväm – den gav mig också ett nytt sätt att uppleva julen på. En varm förnimmelse som snöade rakt in i hjärtat och stannade kvar länge.
Trots att påsken nu står för dörren är det julen jag längtar efter mest. Snart ska jag visserligen iväg på en av våra påskresor – som jag säkert kommer att uppskatta lika mycket som julmarknadsresan – men ändå kan jag inte sluta längta tillbaka till Lübecks julmagi…
Här kan du boka en riktigt god jul i förskott redan nu:
Julmarknadsresor
