logo
  • Om Rolfs
    Om gruppresor
    Våra reseledare
    Nyheter och erbjudanden
    Anslutningar
    Egen grupp
    Evenemang
    Beställ katalog
    Köp presentkort
    Reklamation
    Pressrum
    Rolfsbuss appen
    Föreläsningar
    Hitta en rumskompis
    Delbetala din resa räntefritt
    Frågor och svar
    Ris och ros
    Lediga tjänster
    Reseledarkurs
    Media
  • Allmän information
    Villkor för paketresor
    Försäkring
    Din resa
  • Blogg
  • 0771-150000Öppet alla dagar 07-24
Fjordar, fjäll och dalar
KalenderVärldskartaSista minuten

  • Nyheter
  • Säsong
  • Vår Sommar Höst Vinter Julmarknadsresor Julaftonsresor Nyårsresor
  • Restyper
  • Flygresor Bussresor Vandringsresor Cykelresor Dagsturer Äventyrsresor Familjeresor Golfresor Campingresor Kryssningar Långresor Shopping Singelresor Skidresor Smakresor Sol & bad Sparesor Sportevenemang Storstad Teaterresor Träning & sport Event & musik
  • Regioner
  • Afrika Asien Brittiska öarna Centralamerika Frankrike Grekland Italien Kroatien Medelhavet Mellanöstern Nordamerika Norden Norge Oceanien Polen Portugal Spanien Sydamerika Turkiet Tyskland Österrike Övriga Europa
Ring kundtjänst
5 dagar
Fjordar, fjäll och dalar
fr.
9 575:-
5 dagar
Fjordar, fjäll och dalar
fr.
9 575:-
    Dagsprogram
    Avgångar
    Hotell
Nyhet

Fjordar, fjäll och dalar

, 5 dagar
En naturskön och kulturfylld resa med fjälltåg genom Norge och Sverige
Fjordar, fjäll och dalar , 5 dagar – En naturskön och kulturfylld resa med fjälltåg genom Norge och Sverige
Historia och flera av Sveriges och Norges mest natursköna landskap genomsyrar denna resa. Vi utforskar allt från historiska Gudbrandsdalen till de majestätiska vidderna på Dovrefjell och kulturstaden Trondheim. Vi upplever ikoniska sevärdheter som Nidarosdomen, njuter av en storslagen tågresa längs Meråkerbanan och fortsätter till fjällvärlden i Storlien innan resan avslutas i idylliska Tällberg och på den älskade Carl Larsson-gården i Sundborn. Under resan hoppas vi även få en god glimt av berget Snøhetta och de sällsynta myskoxarna.
NyheterNorgeNordenVårSommarHöst

Dagsprogram i korthet

Dag 1 Hemorten – Hamar
Dag 2 Hamar – Trondheim, via Gudbrandsdalen och Dovrefjell
Dag 3 Trondheim – Storlien, med tåg på Meråkerbanan
Dag 4 Storlien – Tällberg
Dag 5 Tällberg – Falun – Hemorten
Besök på Nidarosdomen och Ringve Musikmuseum
Unik tågresa på Meråkerbanan
Guidning på Carl Larsson-gården i Sundborn

Dagsprogram i korthet

Dag 1 Hemorten – Hamar
Dag 2 Hamar – Trondheim, via Gudbrandsdalen och Dovrefjell
Dag 3 Trondheim – Storlien, med tåg på Meråkerbanan
Dag 4 Storlien – Tällberg
Dag 5 Tällberg – Falun – Hemorten
Besök på Nidarosdomen och Ringve Musikmuseum
Unik tågresa på Meråkerbanan
Guidning på Carl Larsson-gården i Sundborn

Avgångstider

06.00 Ulricehamn, 06.30 Borås, 07.30 Göteborg, 08.45 Uddevalla, 09.40 Tanum och ytterligare ett tiotal orter längs med vägen.

Dag 1 Hemorten – Hamar
Karta

Vi lämnar hemorten under morgonen och kliver ombord på bussen som tar oss norrut genom Bohuslän. Efter att vi passerat Svinesundsbron färdas vi vidare in i Norge och fortsätter mot Oslo. Resan går därefter längs Mjøsa upp till Hamar, cirka 15 mil norr om huvudstaden.

Väl framme checkar vi in på Scandic Hamar, där vi njuter av en gemensam middag på kvällen. Här bor vi en natt.

Dag 2 Hamar – Trondheim, via Gudbrandsdalen och Dovrefjell
Karta

Efter frukost fortsätter vi norrut och passerar Lillehammer, värdstad för vinter-OS 1994. Vi följer den historiska Kungsvägen genom Gudbrandsdalen, ett av Norges mest kulturrika och natursköna dalgångar. Strax efter Dombås når vi höjderna över Dovrefjell, ett av landets mest storslagna fjällområden. Om vädret tillåter får vi utsikt mot det ikoniska berget Snøhetta, 2 286 m ö.h., och kanske får vi också syn på några av de vilda myskoxarna som lever i området.

Vi fortsätter till Trondheim, Norges tredje största stad, grundad av vikingakungen Olav Tryggvason. Staden firade sitt tusenårsjubileum 1997. Här väntar flera kulturhistoriska sevärdheter som vi har möjlighet att besöka. Entréavgifterna nedan ingår i resans pris:

Nidarosdomen
Nordens näst största domkyrka och Norges viktigaste kyrkobyggnad. Här kröntes landets kungar i århundraden. En gotisk praktfullhet med romanska inslag.

Ringve Musikmuseum
Norges nationella musikmuseum med över 2 000 instrument från hela världen. En kulturhistorisk pärla omgiven av en vacker botanisk trädgård.

Sverresborg Trøndelag Folkemuseum
Ett av landets största friluftsmuseer där vi följer Trøndelags historia genom över tusen år, från medeltid och landsbygd till stadsliv och slott.

Efter våra besök checkar vi in på hotellet Scandic Hell, beläget strax utanför Trondheim. Kvällen avslutas med en gemensam middag.
Dag 3 Trondheim – Storlien, med tåg på Meråkerbanan
Karta

Frukost på hotellet. Sedan väntar en av resans höjdpunkter: en historisk och naturskön tågresa på Meråkerbanan från Trondheim till Storlien. Banan öppnade 1879 och invigdes 1882, byggd för att knyta samman Norge och Sverige. Under 1900-talet blev den viktig för gruvdrift, smältverk och transporter av material, och under andra världskriget sprängdes delar av järnvägen vid gränsen för att hindra en möjlig tysk invasion av Sverige.

Tågsträckan är 106 km och följer Trondheimsfjorden, passerar Stjørdal och går vidare längs den vackra Stjørdalselva fram till den svenska gränsen och vår slutdestination Storlien.

Väl framme checkar vi in på Storlien Högfjällshotell. Eftermiddagen är fri att njuta av den storslagna fjällmiljön innan vi samlas för en gemensam middag på kvällen.

Dag 4 Storlien – Tällberg
Karta

Efter frukost lämnar vi de jämtländska fjällen och reser mot den idylliska byn Tällberg vid Siljans strand. Vi följer E45 sydväst mot Åre, passerar Storsjön och fortsätter genom vackra landskap innan vi viker in på väg 296 mot vårt boende.

Vi checkar in på Dalecarlia Hotel & Spa, med utsikt över Siljan. Eftermiddagen är fri för egna aktiviteter, kanske med ett besök i hotellets spa, en promenad i byn eller stillsam avkoppling i dalamiljö. På kvällen avnjuter vi en sista gemensam middag.

Dag 5 Tällberg – Falun – Hemorten
Karta

Vi äter vår sista frukost innan vi reser mot Falun för ett besök vid den ikoniska Carl Larsson-gården i Sundborn, hemmet som blev sinnebilden för svensk nationalromantik. Här levde och verkade konstnärsparet Carl och Karin Larsson, och under vår guidade tur får vi följa deras liv, se deras unika heminredning och höra berättelserna bakom deras verk. Besöket avslutas med möjlighet att besöka gårdsbutiken, fylld med formgivning inspirerad av hemmet.

Efter detta kulturhistoriska stopp reser vi vidare mot Göteborg, där vi beräknas anlända framåt kvällen.

Reseinformation

IngårIngårBuss t/r · 4 övernattningar i dubbelrum · 4 frukostar · 4 middagar · Tåg Meråkersbanan · guidad tur på Carl Larsson Gård · utflykter enligt program · reseledare
TilläggTilläggEnkelrum från 2 085:-
ValutaValutaNorska kronor, Svenska Kronor
Hittar du inte en avgång som passar dig? Anmäl dig här så meddelar vi när fler avgångar släpps.
Rolfs Flyg & Buss

Gruppresor med omtanke och erfarenhet sedan 1975.

Nordens störstagrupprese arrangör

Välplanerade äventyr med unika upplevelser, erfarna reseledare och likasinnade medresenärer.

Rolfsbuss
Om RolfsAllmän informationVillkor för paketresorFörsäkringDin resaHantering av personuppgifter
Information
Nyheter och erbjudandenGrupperBeställ katalogKöp presentkortReklamationPressrumRolfsbuss appenFrågor och svarReseledarkursLista över alla våra hotellArtiklarKampanjerLediga tjänster
Kontakta oss
Hjalmar Brantingsgatan 1, 417 06 Göteborg
0771-150000
info@rolfsbuss.se
Följ oss på sociala medier
Nordens störstagrupprese arrangör

Välplanerade äventyr med unika upplevelser, erfarna reseledare och likasinnade medresenärer.


Få erbjudanden till din inkorg