Georgien Armenien Azerbajdzjan
, 15 dagarUpptäck det fascinerande Georgien, Armenien och AzerbajdzjanHöjdpunkter på resanDagsprogram i korthet
Vi flyger till Azerbajdzjans huvudstad Baku och vi anländer sent på kvällen. En lokalguide väntar på flygplatsen för att ta oss till vårt hotell Hilton Garden Inn.
En kall måltid serveras vid ankomst.
Under eftermiddagen besöker vi det berömda Eldtemplet Ateshgah, som under århundraden varit en helig plats för zoroastrier, hinduer och sikher. Dagens sista stopp blir Yanar Dag – det "brinnande berget", där naturgas fortfarande brinner direkt ur bergssidan, ett av de fenomen som gett Azerbajdzjan smeknamnet "Eldens land".
På kvällen samlas vi för gemensam middag.
Efter utflykten återvänder vi till Baku där resten av eftermiddagen är fri för egna upptäckter. Kanske lockar en promenad längs strandpromenaden, shopping eller ett besök på något av stadens caféer. Middagen ordnas på egen hand.
Resan fortsätter därefter till den charmiga staden Sheki, en av Azerbajdzjans äldsta och mest kulturhistoriskt intressanta städer längs den gamla Sidenvägen. Vi besöker det praktfulla Sheki Khans palats, den historiska karavanserajen där handelsresande en gång övernattade samt stadens livliga basar med lokala delikatesser och hantverk.
Under resan genom det natursköna landskapet gör vi ett stopp vid en lokal vingård, där vi får prova några av regionens viner och lära oss mer om Azerbajdzjans långa vintraditioner.
På kvällen äter vi gemensam middag innan övernattning på Sheki Park Hotel.
Under sen eftermiddag fortsätter vi till Georgiens huvudstad Tbilisi där vi checkar in på Hotel Museum för de kommande två nätterna.
Efter frukost på hotellet är det dags för en stadsrundtur i denna kosmopolitiska knutpunkt, rik på historia och kultur. I Tbilisi möts flera av världens stora religioner. Ingen annanstans ligger synagogor, moskéer och ortodoxa och katolska kyrkor så nära varandra.
Vi börjar vid Methekhikyrkan i Tbilisis gamla stad och fortsätter till Narikala-fästningen från 400-talet. Anchiskhatikyrkan från 600-talet, Sionikatedralen från 1100-talet och synagogan är andra stopp på rundturen.
Efter det besöker vi skatterna på Georgiens nationalmuseum och promenerar längs Rustaveliavenyn, huvudgatan i Tbilisi. Resten av eftermiddagen är ledig. Du kan njuta av middag på egen hand på en av många restauranger i Tbilisi.
Efter frukost kör vi mot bergsstaden Kazbegi på den berömda georgiska militärvägen med en första paus vid slottet Ananuri, omgiven av magiska bergstoppar och fantastiska dalar.
Efter att vi passerat skidorten Gudauri kör vi direkt till Kazbegi genom underbara landskap och stora berg. Med jeepar eller minibuss tar vi oss 2 170 meter över havet där den ortodoxa kyrkan Gergeti Trinity Church ligger.
Vi lär oss laga georgiska dumplings och njuter av en traditionell lunch lagad av en familj på orten. Därefter beger vi oss tillbaka till Tbilisi och får tid över att utforska staden på egen hand under kvällen.
Efter frukost kör vi för att besöka Mtskheta, den antika huvudstaden och en av Georgiens äldsta städer som finns med på Unescos världsarvslista, med Kurafloden som rinner genom den. Flodstränderna erbjuder pittoreska vyer över de omgivande bergen och klostren. Vi besöker Jvari-klostret och majestätiska Svetitschoveli-katedralen.
Därefter vi fortsätter till Gori, Stalins födelseplats, där vi besöker museet, hans bevarade barndomshem och personliga järnvägsvagn.
Senare fortsätter vi till Akhaltsikhe och hotell Akhaltsikhe Inn för att äta middag och sova.
Efter frukost reser vi vidare till klippstaden Vardzia, från Georgiens guldålder. Detta fascinerande komplex inkluderar cirka 300 grottor, några kyrkor, vinkällare, bibliotek med mera spridda över flera nivåer. Vardzia är känt för sina imponerande fresker, inklusive en av drottning Tamar, och är fortfarande en viktig kulturell plats.
Efter besöket korsar vi gränsen till Armenien där vi byter guide och fordon. När vi når huvudstaden Jerevan checkar vi in för fyra nätter på Ani Plaza hotell och äter gemensam middag på kvällen.
Idag är det dags att lära känna Jerevan lite bättre. Staden är en av världens äldsta och har bebotts kontinuerligt sedan bronsåldern. Vi ger oss ut på en rundtur till fots för att upptäcka några av stadens många sevärdheter och njuta av den härliga atmosfären.
Vi ser bland annat Republiktorget, Nationalmuseet och den 23 meter höga statyn av Moder Armenia. Med lokalguide kommer vi också att ta oss till en lokal vingård nära staden för provsmakning.
Innan dagen är slut kommer vi även hinna med ett besök på Mesrop Mashtot-institutet, Matenadaran – ett arkiv för gamla manuskript, ett forskningsinstitut och museum i Jerevan.
Under dagen kommer det att finnas tid för lunch. Vi äter middag tillsammans på hotellet.
Efter frukost, ger vi oss ut på tur i helgonet Gregorios Upplysarens fotspår till klostret Khor Virap, som är en pilgrimsplats där han satt fängslad i 13 år. Passa på att beundra den hisnande utsikten över berget Ararat.
Väl tillbaka i Jerewan besöker vi The Megerian Carpet Factory, som är ett välkänt familjeägt företag som har producerat handgjorda mattor i över ett sekel. Fabriken kombinerar traditionella armeniska mattvävningstekniker med modern design, som visar upp intrikata mönster och livfulla färger som speglar Armeniens kulturarv. Vi får följa processen bakom mattillverkningen och besöker museet på plats.
Resten av eftermiddagen och kvällen är fri för egna arrangemang.
Dagens program tar oss till Echmidzin, även känd som Vagharshapat, en stor pilgrimsfärdsplats och hem till Mother See of Holy Etchmiadzin, den äldsta katedralen i världen. Komplexet innehåller flera antika kyrkor, museer och religiösa artefakter, som symboliserar Armeniens djupa kristna arv.
Vi har också tid att besöka Cognac Factory, där vi lär oss mer om tillverkningen av denna dryck, som har tillverkats här sedan 1887. Fabriken är välkänd för sitt Ararat-varumärke, som har fått internationellt erkännande för sin rika smak och hantverk, gjord på lokala druvor och lagrad på ekfat. Vi avslutar turen med en liten provsmakning.
På vår sista kväll i Yerewan äter vi middag tillsammans.
Det är dags för utcheckning och avfärd mot Tbilisi.
På vägen passar vi på att se Armeniens största sjö Sevan, belägen 1 900 meter över havet med ett vatten som skiftar färg mellan azurblått och mörkblått, och alla nyanser däremellan, beroende på vädret.
Vi besöker också Sevanavank-klostret som härstammar från 800-talet. Tillbaka i Tbilisi bor vi återigen på Hotell Musuem. På kvällen väntar middag med folklore och georgiska danser.
I dag kan vi njuta av dagen på egen hand.
Promenera runt och njut av stadens fascinerande arkitektur. Utforska Gamla stan med dess färgglada träbalkonger och vindlande gränder, och smit in på någon av alla de mysiga kaféer som erbjuder lokala specialiteter. Vår reseledare ger gärna förslag på utflykter och aktiviteter.
Inresetillstånd
Du behöver inresetillstånd för att få resa till Azerbajdzjan. Du kan ansöka om e-visum själv själv via denna hemsida. https://visaforazerbaijan.org.uk/for-swedish-citizens/
Krav på reseförsäkring i Georgien
Reseförsäkringen måste uppfylla följande krav:
Ha en lägsta försäkringssumma om 30 000 GEL-Omfatta sjukdom och olycksfall
-Vara giltig under hela vistelsen, från inresedagen till hemresedagen
-Kunna tecknas hos ett svenskt, utländskt eller georgiskt försäkringsbolag
Försäkringsintyget ska vara utfärdat på engelska och kunna uppvisas digitalt eller i utskriven form vid ankomst. Intyget ska innehålla följande uppgifter:
-Den försäkrades personuppgifter-Försäkringens giltighetsområde och giltighetstid
-Vilket skydd försäkringen omfattar samt gällande ersättningsbelopp
Vi rekommenderar att du kontrollerar att din reseförsäkring uppfyller samtliga krav i god tid före avresa, så att allt är korrekt ordnat inför resan.
Reseinformation
Ingår
Flyg t/r · 14 övernattningar i dubbelrum · 13 frukostar · 2 luncher · 7 middagar · kall måltid · provsmakning · utflykter enligt program · reseförsäkring krävs i Georgien · dricks för förare och lokala guider · reseledare
Tillägg
Enkelrum från 5 575:-
Valuta
Azerbajdzjansk manat, georgisk lari och armenisk dram
Speciellt
OBS! Passet måste vara giltigt minst 6 månader efter hemkomst. Obs. På avresor med tidigt morgonflyg hem utgår frukostpåse sista dagen. Du behöver inresetillstånd för att få resa till Azerbajdzjan. Krav på reseförsäkring i Georgien
Leif Eriksson var en oerhört kunnig reseledare, omtänksam och alltid positiv. Vill gärna resa med honom igen. Man får se väldigt många intressanta platser på denna resa. Lokalguiderna Zaur och Mariam var mycket bra.
I presentationen av vad resan innebär fysiskt bör finnas med, tex orka gå minst 5 km och många trappor på utflyktsmålen samt även att det förekommer platser på hög höjd (och vad det innebär). Det blir stopp i flödet pga väntan på de som inte orkar med normalt tempo. Sista dagen i Tbilisi kändes onödig när det stod att den sker på egen hand. Det blev lång väntan till bussen körde oss till flygplatsen kl 01.00 (onsdag). Tbilisi hade redan beskts tidigare och det vore bättre att få ett flyg hem under tisdagen under dagtid.