Hotellet ligger vackert i Fuschl am See, en idyllisk alpby omgiven av mjuka berg och den klara sjön. Härifrån är det enkelt att utforska natursköna cykelvägar och löpstråk som slingrar sig genom Salzburgs landskap. Uthyrning och förvaring av cyklar finns tillgängligt, liksom möjlighet att tvätta cykelkläder – perfekt för långloppsentusiaster och triathleter.
Efter en dag fylld av aktivitet går det bra att varva ner i hotellets wellnessområde. Här erbjuds bland annat en finsk bastu och ångbad. Det finns även en utomhuspool med utsikt mot bergen, där det är lätt att koppla av mellan träningspassen eller bara ta ett svalkande dopp.
Tips: Den närliggande sjön är en populär plats för simträning och passar både erfarna och nyfikna nybörjare.
I omgivningarna hittar du promenadstråk och stigar, samt flera badplatser vid sjön. Det lilla centrumet erbjuder mysiga butiker och sportaffärer med lokal prägel. På cykel nås även några vackra utsiktspunkter och naturreservat, där det är lätt att stanna till för en paus och verkligen njuta av alpluften.
Med en varm atmosfär och sportiga inslag märks det att det finns gott om passion för både cykel och triathlon! Här är det lätt att känna sig som en del av gemenskapen – oavsett om första målet är att slå personligt rekord på cykeln eller bara upptäcka sjöarnas klarhet från sadeln. I området blir det aldrig långtråkigt; det finns alltid en led att utforska eller ett dopp att ta innan kvällsluften svalnar.
5 | 11 | |
4 | 1 | |
3 | 0 | |
2 | 0 | |
1 | 0 |