Grand Hotel Riviera har ett utmärkt läge vid kusten i den charmiga byn Santa Maria al Bagno på Italiens klack. Hotellet ligger precis vid havet och man når den småbåtshamnen och badplatserna med bara en kort promenad. Området bjuder på en avslappnad stämning med närhet till både barer och mysiga fik. Den ikoniska strandpromenaden och den lilla sandstranden gör att det alltid finns något att göra nära boendet. Här kan den som besöker hotellet koppla av vid den fina utomhuspoolen med utsikt över havet. Det finns även ett wellness-område för den som vill unna sig lite extra avkoppling. Solterrass och panoramautsikt över det glittrande vattnet ger en skön semesterkänsla. Efter en dag bland saltstänk och sand mellan tårna känns det bra att varva ner i en lugn miljö. Det här boendet kombinerar klassisk italiensk stil med modern komfort, vilket gör det till ett populärt val för den som värdesätter både tradition och nutida bekvämligheter. Området har länge varit uppskattat för sitt kristallklara vatten och sin unika kustlinje, och det är lätt att förstå varför många vill återvända hit gång på gång.
Alldeles i närheten väntar historiska sevärdheter, pittoreska gator och små butiker där man kan hitta lokala delikatesser och hantverk. Santa Maria al Bagno och omgivningarna bjuder på vackra vyer över kusten och lokala marknader några dagar i veckan. För den som gillar att upptäcka med promenader är det enkelt att utforska både byn och det vackra landskapet kring kusten.
I direkt närhet väntar pittoreska Santa Maria al Bagno, en mysig kustby med caféer och små butiker, perfekt för att strosa omkring och insupa den genuina italienska atmosfären. Längs strandpromenaden finns ofta möjlighet att slå sig ned och njuta av folklivet och de vackra vyerna över havet. De omgivande områdena bjuder dessutom på vackra naturupplevelser, historiska sevärdheter och trevliga promenadstråk.
5 | 457 | |
4 | 107 | |
3 | 48 | |
2 | 18 | |
1 | 16 |