Hej jag heter Birgitta och är en av de många entusiastiska och kunniga reseledare som arbetar för Rolfs Flyg&Buss.
Jag är av naturen en nyfiken person och har rest runt i världen, bott och arbetat i flera länder, lärt känna deras kultur, traditioner, språk och natur liksom mat/vin kultur, något från mitt tidigare yrke inom flyget. Som reseledare har vi den fantastiska möjligheten att dela med oss av erfarenheter men också uppleva något nytt med våra resenärer.
Kanske hitta och ge det där lilla "extra" man inte hade förväntat sig. Det som gör resan till något speciellt och gör att man längtar att resa snart igen! Ingen tvekan om att jag tycker det är roligt - det är min passion!.
Jag tyckte mycket om Birgitta som reseledare och resan i helhet
Mycket trevligt, god mat, underbar reseledare som berättade om intressanta detaljer under resans gång samt en liten tävling på hemresan.. mycket underhållande. Jakt museet var också mycket intressant, men att stå i närmare en timme och lyssna på guiden, efter att ha gått runt på julmarknaden i tre timmar var aningens tröttande.. flera letade efter någonstans att sitta ner under tiden. Tja, med tanke på medelåldern var det kanske inte så konstigt :D I övrigt kom guiden med mycket spännande berättelser om de vilda djuren.
Trevlig tur! Vi är som vanligt väldigt nöjda. Birgitta informerade oss bra på ditvägen och hade en kul quiz på hemvägen. Marknaden i Koberg var fin och lunchen god. Turen på Kungajaktsmuseet var spännande med en kunnig naturguide.
Väldig trevlig och proffsig reseledare. Kul julmarknad med mycket att se. Fin restaurang med god mat och trevlig o proffsig personal. Intressant museum kanske lite för lång föreläsning efter maten många var trötta då,men duktig guide. Toppenresa!
Mycket fin dag med sol och snö! Mycket fint att se på marknaden och trevliga utställare. Fin och god lunch på Ronnums Herrgård. Besöket på Älgens berg var mycket lärorikt och spännande. Kunnig guide. Birgitta är toppen med överraskning i bussen på hemvägen.
Vilken trevlig tur vi fick mycke tack vare vår reseledare Birgitta. Engagerad och omtänksam. Rolig information om julen och dess traditioner fick vi oxå. Kul med quizzen på vägen hem. Vi känner oss alltid nöjda när vi varit på resande fot med Birgitta 👍😊 Vår chaufför Janne körde oss säkert även om de var lite isiga vägar på sina ställen.
Datum | Destination | Pris | Platser kvar | Pris | |
---|---|---|---|---|---|