Lars Berglund
Lär känna mig!
Jag är fd gymnasielärare i historia, religion och svenska och nu verksam som konsult i södra Sverige. Min vurm för resor väcktes tidigt, under bilresor i Europa med mina föräldrar. Jag älskar att uppleva en ny plats, att få förundras och förvånas och lockas att försöka förstå hur människorna lever sina liv här.
Det är lärandet som är det viktiga för mig när jag reser. Historia och kulturella yttringar av alla slag – arkitektur, konst, musik - är givna intresseområden. Sen är det förstås underbart med mänskliga möten av alla slag, samt vackra vyer, god mat och goda drycker!
- En plats jag jag drömmer om att utforska men ännu inte besökt.Sicilien! En spännande del av Italien som jag ännu inte besökt och som jag längtar till!
- Ett resmål som lärt mig mest om en annan kultur.Varanasi i Indien! Varanasi är hinduernas heliga stad och stora mängder människor reser dit av religiösa skäl. Det är en stark och tankeväckande möte med Indiens djupaste kulturella skikt. Och en enrom kontrast mot Europa, och därför lär man sig massor om sin egen kultur också!
- Bästa resmålet för avkoppling och lugn.Jag har en favorit här, som jag återkommer till ofta: ön Rügen i norra Tyskland, och särskilt dess mesta badort Binz. Det är nära, det är vackert och bekvämt på alla sätt. Lagom varmt!
Jag vill särskilt framhålla vår reseledare, som med sitt stora kunnande, sin pålästhet och sitt genuina engagemang bidrog helt avgörande till att göra resan till en så fantastisk upplevelse. Han var mycket välorganiserad, professionell och samtidigt personlig och trevlig. Med sitt imponerande historiska kunnande och sina levande berättelser gav han utflykterna till Aten och Korint, liksom resan i stort, en extra dimension. Han förmedlade inte bara det antika Greklands historia, utan knöt också samman det förflutna med dagens Grekland och gav oss en djupare förståelse för landet och dess kultur. Hans förmåga att dela med sig av sin kunskap, svara på frågor och skapa en trygg och trivsam gruppgemenskap gjorde att vi fick ut så mycket mer av resan än vi annars hade gjort.
Trevligt med de quiz som reseledaren förberett. Lagom information, inte för mycket snack.
