2016 så flyttade jag och min fru ner till Mallorca från Åre. Redan när jag jobbade som guide i slutet på 80 talet så började jag drömmen om att bo här! Att resa har varit och är fortfarande en passion för mig. Numera är resorna till Mallorca väldigt aktiva; främst med vandring och cykling. Intressant och upplevelserikt är även smakresorna med vin och/eller mat från olika kulturer.
Här på Mallorca så vandrar och cyklar jag mycket på min fritid, vilket gör att ni som kommer hit får ta del av min kunskap av Mallorca.
Rolfs har ett strålande utbud av resor, inte bara på Mallorca, utan i hela världen, vilket jag har fått uppleva då jag bl.a arbetat med kryssningarna i Karibien och numera vandrar jag även på Cypern, som jag kom till första gången 1987, då som nykläckt reseledare. Välkomna på en resa med mig!
Micke var toppen som reseledare. Janne och Elisabeth var också mycket bra vandringsguider. Vandringarna var toppenfina.
Riktigt bra upplägg på denna resa med varierande vandringar. Kul att avsluta sista dagen med ett besök på en vingård med ett varmt välkomnande av ägarna och en riktig god grillbuffe. Stort plus till vår reseledare Micke som varje gång vi åkte buss berättade om livet på Mallorca hur ortsbefolkningen har det alltid med glimten i ögat och med många humoristiska inslag. Han gjorde denna resa till en riktig höjdare och då tänker jag inte på de höjder vi vandrade upp till.
Alla guiderna håller hög klass. Det bara fungerar även i situationer som kräver en plan B.
Fin tur, og passe med program. Micke var meget flink og hyggelig! Busssjåføren var meget flink! Guiden siste dag var meget god og imponerende i svensk!
Sammantaget en mycket bra resa. Vår guide Mikael Morenius ledde oss med fast och vänlig hand. Mycket bra! Hotellet Atlantica Miramare Beach var bra. Fin dämpning av ljudet i matsalen trots många gäster. Buffén var bra och varierad med tanke på att det var ett stort hotell. Välgjord fiskrätt fanns varje dag. Varierade småtrevliga vandringar med olika svårighetsgrad. Roligt att göra nya bekantskaper och dela erfarenheter.
Reseledaren Micke gjorde ett mycket bra jobb och hans engagemang sammanfattar jag resan som bra.
Vi använder våra egna cookies och tredje-part cookies så vi kan visa dig webbsidan och förstå bättre hur du använder den, så vi kan förbättra tjänsterna vi erbjuder.