Jag är en av många entusiastiska reseledare hos Rolfs Flyg & Buss. Redan som liten hade jag en längtan att resa till nya platser. Att uppleva varierad natur, nya platser och kulturer skapar minnen och är fortsatt ett stort intresse hos mig. Det kan vara i Sverige, Norge, Tyskland eller i övriga Europa.
Jag har en förkärlek till aktiva resor där vandring eller cykel ingår, gärna i kombination med god lokal mat och dryck. Att förbereda sig och samla på sig ny kunskap inför resor, är spännande och jag lär mig mycket som jag inte tidigare visste. Att på resorna få berätta och dela med mig av min kunskap om platser vi besöker eller åker förbi, hoppas jag att ni uppskattar.
På våra gruppresor är det vi tillsammans som skapar goda minnen från resan.
Jag ser fram emot att dela upplevelser, platser, resminnen och trevliga dagar med er på kommande resor.
Skönt att kunna slappna av helt och förlita sig på att andra har koll. Kändes tryggt och bra med chaffören. Och Gunilla var en riktig pärla! Kanske lite mycket tid i buss och lite för korta stopp i min smak. Men så är det ju om man skall komma nånstans.
Gunilla som reseledare var fantastisk. Kunnig, trevlig, rolig och med ett gott sinne. Bussföraren Thor körde bussen till allas belåtenhet.
Bara att jag är mycket nöjd med resan och att vinprovningarna gav mycket. Varmt TACK till vår reseledare Gunilla och chaufför Thord.
Mycket trevlig reseledare o chaufför
En fantastisk fin resa med Hurtigruten från Kirkenes till Bergen. Under 6 dagar fick vi se och uppleva den storslagna norska naturen från Hurtigrutens fartyg M/S Nordnorge. Utflykterna i Kirkenes , Nordkap och Trondheim som ingick i vår Rolfs resa var mycket välplanerade och trevliga. Det var också fina stopp i bla Stokmarknes, Svolvær och Kristiansund där vår reseledare visade oss runt lite. Maten på båten var mycket god och all personal på båten var så trevliga och gav en enorm fin service. Vår reseledare Gunilla Gustafsson är otroligt kunnig , professionell och var alltid så positiv. Det var en otroligt fin resa till Norge med Hurtigruten och det blev många positiva reseminnen. Vår reseledare Gunilla Gustafsson får högsta betyg.
Guidningarna ordnade av Rolfs Flyg o. Buss i Kirkenäs och Trondheim var excellenta- i synnerhet den i Kirkenäs. Vår reseledare var utmärkt- lättsam och positiv.
Avresa | Resmål | Flygplats | Pris från | Platser kvar | ||
---|---|---|---|---|---|---|