Jag är en resglad person med resglada föräldrar, så jag har sett stora delar av Europa sedan barnsben, oftast med bil. I olika omgångar har jag bott i 4 länder, Belgien, Bulgarien, Kroatien och Italien under totalt 12 år. Under de perioder jag har arbetat i Sverige, så har jag haft förmånen att resa till jordens alla hörn. Ju mer man träffar olika människor och kulturer, desto intressantare blir det och enklare att förstå folk generellt. Att bulgarer säger NEJ genom att nicka och säga NE och deras grannar grekerna säger JA genom att nicka och säga NE, det fick man lära sig.
Som hemflyttad historieintresserad göteborgare så har jag blivit auktoriserad stadsguide och visar gärna upp staden för både göteborgare och turister.
Väldigt kunnig guide, som utöver det som ingick i turen även fixade biljetter till fartyget Götheborg.
Guiden var bra och var också trevlig. Vi var 10 personer i vår grupp och alla var nöjda.
Lunchen på Håveruds hotell var underbar! Reseledaren var duktig på att justera programmet efter vår grupps önskemål! Vädret var med oss och gjorde till en minnesvärd dag!
Otroligt trevlig & kompetent reseledare och skicklig & trivsam busschaufför! En liten detalj som vi skulle uppskatta; kort info om varje nytt land när vi närmade oss gränsen, som t ex yta, folkmängd, president, huvudnäring, högsta punkt, medellivslängd samt lite kuriosa! Tack så mycket för en underbar resa!
Både busschauffören och reseledaren var väldigt trevliga och proffsiga.
Mycket trevlig resa och reseledare och mycket bra kört av chauffören. Stor eloge till Martin och Göran.
| Avresa | Resmål | Flygplats | Reseledare | Pris från | Platser kvar | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Vi använder våra egna cookies och tredje-part cookies så vi kan visa dig webbsidan och förstå bättre hur du använder den, så vi kan förbättra tjänsterna vi erbjuder.