Ända sedan min första utlandsresa som sjuåring har jag vetat att reseledare/guide är mitt drömyrke. 1987 blev jag klar med min utbildning, min dröm blev verklighet och sedan 2014 arbetar jag på Rolfs Flyg och Buss. Jag har samlat på mig kunskap och framförallt erfarenhet under de här 39 åren men man blir aldrig någonsin fullärd!
Det är för mig en ynnest att få träffa alla er resenärer, bidraga till att era resor blir minnes- och lärorika. Jag ser med ödmjukhet fram mot varje resa jag får möjlighet att åka och all ny kunskap som jag kan samla på mig. Genom mina resor världen över har jag skaffat vänskap för livet och det är något jag värdesätter oerhört mycket.
Att resa i grupp resulterar oftast i att man känner sig som en stor familj och vi upplever saker och gläds tillsammans. Vi har högt i tak och de gemensamma minnena blir många och oförglömliga.
Jag åker resor över hela världen men mitt hjärta finns för alltid i Sydafrika, detta fantastiska land som har så oerhört mycket att erbjuda. Om ni följer med till Sydafrika kommer ni att vilja återvända - det är ett löfte..
Låt mig få visa er världen.
Fantastisk reseledare, härlig lokalguide och jättebra chaufförer. Personalen på hotellen var i stort sett bra allihop. Vet inte hur maten var på alla hotell men alla frukostar var bra. Resan skulle bli något bättre och lite mindre fullspäckad om den vore en dag längre. En natt i Stellenboch skulle kanske vara ett bra tillskott t.ex. Fantastisk årstid art vara där nu.
Resan överträffade helt klart mina förväntningar, kanske främst beroende på vår fantastiska reseledare, Suzane. Hon lyfte resan till en annan dimension med sin kunskap om precis ALLT. Det märks att hon brinner och värnar om "sitt" Afrika. Också landet överraskade; det var otroligt vackert - grönt och böljande med vackra berg, inte alls vad jag förväntat mig. Folket var vänligt och maten fantastisk god. Utflykterna var noggrant planerade, med Krugerparken som "juvelen i kronan". Tack för en oförglömlig resa.
Mycket kunnig reseledare, bra samansättning av resan. Väldigt nöjd.
Gudomliga guider väldigt engagerande och vänliga
En intensiv resa med en tydlig, kunnig, omtänksam och superengerad guide. Hon gjorde verkligen det lilla extra och balanserade sina inlägg i bussen mellan prat och tystnad.
Luncherna som ingick var mkt bra. Även luncherna som Suzane beställde på olika ställen förhöjde resan. Suzane otroligt kunnig och informerade om allt historia, växter,politik osv. Inte bara mån om oss resenärer utan ömmade också för folket i landet.
Vi använder våra egna cookies och tredje-part cookies så vi kan visa dig webbsidan och förstå bättre hur du använder den, så vi kan förbättra tjänsterna vi erbjuder.