Jag arbetar som lokal guide och reseledare i 14 år. Tack vare att jag har bott i Sverige i fem år har jag möjlighet att göra världens bästa jobb. Det finns ett klokt ordspråk som inspirerar mig:” Världen är en bok, och de som inte reser läser bara en sida.” (St. Augustine) .. När vi reser träffar vi nya människor, en annan kultur och seder och varje resa berikar oss och vi ser på världen annorlunda. Att få möjligheten att föra gäster närmare kulturen, sederna och levnadssätten i landet de besöker är min rikedom, eftersom endast lokalkännedom om människor kan ge dem en bredare bild. Det är därför jag anser att mina favorit resor är mitt land Kroatien och den så kallade Balkan, eller före detta Jugoslavien. När du älskar jobbet du gör, när du är intresserad av historia och olika seder, när du vill och kan dela det med gäster, då har du hittat ditt livs jobb. På mina resor utgår jag alltid från att man måste erbjuda gästen en del av det man pratar om. För varje resa består av: du ser ... du känner ... du smakar...och så får du 100% upplevelse av landet. ” Jag har lärt mig att människor glömmer vad du sagt och gjort, men aldrig hur du fick dem att känna sig”. Maya Angelo
Datum | Destination | Platser kvar | Pris | |
---|---|---|---|---|
3/6Lör2023-06-03 Lör | Kroatien 8d CPH, GOT, OSL, STO | >8 | 15 475:- 13 775:- | |
16/7Sön2023-07-16 Sön | Kroatien 8d CPH, GOT, OSL, STO | >8 | 16 085:- | |
24/8Tor2023-08-24 Tor | Kroatien 8d CPH, GOT, OSL, STO | >8 | 15 085:- | |
2/9Lör2023-09-02 Lör | Kroatien 8d CPH, GOT, OSL, STO | >8 | 16 085:- | |
19/9Tis2023-09-19 Tis | Istrien Mat & Vin 8d CPH, GOT, OSL, STO | >8 | 14 275:- | |
26/9Tis2023-09-26 Tis | Istrien Mat & Vin 8d CPH, GOT, OSL, STO | >8 | 13 475:- | |
5/10Tor2023-10-05 Tor | Kroatien 8d CPH, GOT, OSL, STO | >8 | 14 475:- | |
14/10Lör2023-10-14 Lör | Kroatien 8d CPH, GOT, OSL, STO | >8 | 14 475:- |
En mkt trevlig resa med bra utflykter, till små lokala producenter. i Lagom takt. Det riktiga Istrien. Fantastiska guider. Rekommenderas.
En fantastisk resa i det vackra Kroatien. Reseledarna gjorde resan till något extra med små överraskningar. Trevliga utflykter! Spännande att få vara med om tryffel-jakt och gå ner i en grotta. Goda luncher och middagar och en härlig gemenskap i gruppen. Hotellet, alldeles nere vid Adriatiska havet, erbjöd det mesta. Skönt att få bada i Adriatiska havet.
Personalen på hotellet var trevliga o tillmötesgående. Mia är sympatisk, välorganiserad med mycket humor. Middagen på bondgården var fantastisk.
Allt toppen, såväl resa som reseledare!
Mirjana var mycket omtänksam och ville verkligen att samtliga resenärer skulle trivas och ha en givande resa.
En fantastisk reseledare ,gjorde allt för oss ,omtänksam, generös ,bästa tänkbara.
En stor eloge till reseledaren Mirjana Monas (Mia) som gav oss en verklig upplevelse av Kroatien. Utflykterna var intressanta och mycket trevliga. Lugn och fin körning av chauffören. Kommer att rekommendera resan till våra vänner.
En väl planerad resa genom Kroatien med en väldigt kunnig och duktig guide som hela tiden såg till att vi hade det bra och var nöjda. Vi njöt av denna vecka som gav många härliga upplevelser.
Mirjana vår reseledare var super. Mycket information och alltid tillgänglig. Lokala producenter och restauranger långt från turiststråken. Härlig blandning av kultur, mat och dryck. Rekomenderas varmt
Reseledaren var hel suverän och utmärkt sig verkligen på en positivt sätt. Hon var engagerad och märkes att hon verklig brann för det. Utflykterna var väl planerade.
Resan överträffade mina förväntningar. Vår reseledare var helt enkelt fantastisk. Jag är med andra ord mer än nöjd.
Vår reseledaren Mirjana Monas var fantastiskt, kunnig, lyhörd, omtänksam och alltid med ett glatt humör som gjorde vår resa till ett underbart minne.
Reseledaren Mirjana, helt fantastisk, har inte varit med om nåt liknande. Resan som helhet, helt fantastisk.
Toppen resa! Bästa guiden någonsin. Vi har rest med Rolfs sedan 1999.
Mariana var den mest fantastiska reseledare med sin information som var väldigt intressant. Hennes glädje, energi och humor var så underbar.
Väldigt väl utvalt program med fantastiska utflykter. Vår guide Mirjana gjorde vår resa oförglömlig
Reseschemat var väldigt bra. Reseledaren Mirjana har väldigt breda kunskaper om Kroatiens historia, geografi, samhälle. Hon har hjälpt resenärerna i olika problem. Det var det bästa resan som jag upplevde. Jag kommer att resa med Rolfs annan gång också.
En STOR bukett rosor till "Mia" hon var fantastisk.