Jag arbetar som lokal guide och reseledare i 14 år. Tack vare att jag har bott i Sverige i fem år har jag möjlighet att göra världens bästa jobb.
Det finns ett klokt ordspråk som inspirerar mig:” Världen är en bok, och de som inte reser läser bara en sida.” (St. Augustine) ..
När vi reser träffar vi nya människor, en annan kultur och seder och varje resa berikar oss och vi ser på världen annorlunda.
Att få möjligheten att föra gäster närmare kulturen, sederna och levnadssätten i landet de besöker är min rikedom, eftersom endast lokalkännedom om människor kan ge dem en bredare bild. Det är därför jag anser att mina favorit resor är mitt land Kroatien och den så kallade Balkan, eller före detta Jugoslavien.
När du älskar jobbet du gör, när du är intresserad av historia och olika seder, när du vill och kan dela det med gäster, då har du hittat ditt livs jobb.
På mina resor utgår jag alltid från att man måste erbjuda gästen en del av det man pratar om. För varje resa består av: du ser ... du känner ... du smakar...och så får du 100% upplevelse av landet.
” Jag har lärt mig att människor glömmer vad du sagt och gjort, men aldrig hur du fick dem att känna sig”. Maya Angelo
En fantastisk resa med en fantastisk reseledare. Mycket intressanta utflykter, fräscht hotell och närheten till allt. Vill man ha en lugn och avkopplande resa tycker jag att ni ska välja den här resan.
Bra mat på strandrestaurangen nedanför hotellet. Lite rörigt och köer, framförallt första kvällen i hotellrestaurangen – man ska inte vara där när de öppnar. Reseledaren var trevlig och duktig och berättade mycket om Balkan och Kroatien, samt en hel del personligt. Mycket bra. Hon var mycket serviceminded och kundorienterad.
Vi hade en väldigt bra vecka. Guiden Mirjana Monas var fantastisk. Hon var så mån om att alla skulle ha det bra. Oerhört kunnig om sitt land. Berättade om Kroatiens historia, sjukvård, kultur, mat, pensions system mm. Väldigt berikande. Semester blev så mycket rikare genom hennes information och anekdoter. Utflykterna var i toppklass. Hotellen var bra. Ibland något små rum, men i övrigt väldigt bra. Vi är mycket nöjda. Åker gärna igen. Och helst med henne som guide.
Betr guiden ( Mirijana , Mia ) var hon mycket bra och otroligt hjälpsam , kunnig och alltid positiv mot oss resenärer .
Reseledare ” Mia ” helt otroligt duktig och bra . Har inte träffat någon bättre . Gav oss så mycket .
Men vår reseledare var fantastisk och vi klarade även det. För övrigt var allt näst intill perfekt
| Avresa | Resmål | Flygplats | Pris från | Platser kvar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
Vi använder våra egna cookies och tredje-part cookies så vi kan visa dig webbsidan och förstå bättre hur du använder den, så vi kan förbättra tjänsterna vi erbjuder.