Jag arbetar som lokal guide och reseledare i 14 år. Tack vare att jag har bott i Sverige i fem år har jag möjlighet att göra världens bästa jobb.
Det finns ett klokt ordspråk som inspirerar mig:” Världen är en bok, och de som inte reser läser bara en sida.” (St. Augustine) ..
När vi reser träffar vi nya människor, en annan kultur och seder och varje resa berikar oss och vi ser på världen annorlunda.
Att få möjligheten att föra gäster närmare kulturen, sederna och levnadssätten i landet de besöker är min rikedom, eftersom endast lokalkännedom om människor kan ge dem en bredare bild. Det är därför jag anser att mina favorit resor är mitt land Kroatien och den så kallade Balkan, eller före detta Jugoslavien.
När du älskar jobbet du gör, när du är intresserad av historia och olika seder, när du vill och kan dela det med gäster, då har du hittat ditt livs jobb.
På mina resor utgår jag alltid från att man måste erbjuda gästen en del av det man pratar om. För varje resa består av: du ser ... du känner ... du smakar...och så får du 100% upplevelse av landet.
” Jag har lärt mig att människor glömmer vad du sagt och gjort, men aldrig hur du fick dem att känna sig”. Maya Angelo
Andra gången vi gör denna resan och fjärde gången vi reser med Mirjana. Resan är väldigt bra och Mirjana outstanding som reseledare som vanligt!
Fina utflykter, helt fantastisk och utmärkt reseledare som är värd allt beröm hon får! Bra att vi inte var så stor grupp. Boendet bra men alltför stor resort. Restaurangen stressig och opersonlig och kändes lite som utfodring, även om utbudet var väldigt bra och maten god. Vi hade förväntat oss att få se lite mer av produktion och framställning av mat och vin på utflykterna på en temaresa, inte bara att få smaka och köpa. Det går förstås inte att släppa in grupper i produktionen överallt, men de hade åtminstone kunnat visa bilder eller liknande. För övrigt är vi nöjda med vår semester och vistelse.
Reseledaren var enastående. Hon var alltid närvarande och väldigt hjälpsam. Alla utflykter var alldeles särskilt bra. Lokala familjer , som visade upp sina specialiteter och bjöd på goda luncher. Hotellet är mycket bra, utom att backar och trappor är svåra för äldre. Tydlig information tidigt hade varit bra. Jag har gjort många resor med er, och den här var den bästa
Mirjana var helt fantastik! Så kunnig och så omtänksam! Och känner sin trakt så väl! Hotellet bör sätta in mellanväggar(skärmar), takdämpning mm i restaurangen.
En fantastisk resa med en fantastisk reseledare. Mycket intressanta utflykter, fräscht hotell och närheten till allt. Vill man ha en lugn och avkopplande resa tycker jag att ni ska välja den här resan.
Bra mat på strandrestaurangen nedanför hotellet. Lite rörigt och köer, framförallt första kvällen i hotellrestaurangen – man ska inte vara där när de öppnar. Reseledaren var trevlig och duktig och berättade mycket om Balkan och Kroatien, samt en hel del personligt. Mycket bra. Hon var mycket serviceminded och kundorienterad.
| Avresa | Resmål | Flygplats | Reseledare | Pris från | Platser kvar | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Vi använder våra egna cookies och tredje-part cookies så vi kan visa dig webbsidan och förstå bättre hur du använder den, så vi kan förbättra tjänsterna vi erbjuder.