Hejsan!
Jag heter Madeleine, från Göteborg men idag lika mycket en ´italienska´ som bott i Ligurien i snart 30 år.
Mitt liv har präglas av språk, resor, kultur och antropologi och ganska mycket sport, mycket cykling.
Att jag älskar Italien har alltid känns självklart och naturligt. Människorna, språket, vardagslivet, köket och variationen i de olika regionerna, som 20 st olika länder, gör det svårt att motstå. Efter ett Au-Pair-år i Rom som 17-åring visste jag var jag ville bo....och här är jag nu.
Jag hoppas att vi ses och att vi får uppleva Italien tillsammans under utvald resa, där vi, tillsammans, skapar en fantastisk upplevelse. Bara att välja Italien med dess klimat, mat och öppna hjälpsamma människor är en utmärkt start och lägger en grund för att lyckas. A presto / Till snart..... Madeleine
Reseledaren Madeleine fanns alltid tillgänglig. Hittade på utflykter på de lediga dagarna. Alltid positiv. Höll oss hela tiden välinformerade. Utflykter: Mosaikerna i Villa del Vasale var fascinerande, både för ålder, utförande och storlek. Likaså Tempeldalen. I Gudfaderns fotspår var mysigt. Nu ska vi se om filmerna. Det var också lätt att ta tåget på egen hand för att utforska omgivningarna. En bättre chaufför än Marco finns knappast.
Guiden Madeleine var fantastiskt bra. Informativ, höll ordning på gruppen, positiv, agerade snabbt om något hängde upp sig. Resan är prisvärd. Frukostbuffén och desserterna utmärkta.
| Avresa | Resmål | Flygplats | Pris från | Platser kvar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|