Jag minns min första resa till Italien... Jag var 10 år gammal och under bussresan till Rom blev jag åksjuk. Då trodde jag aldrig att jag skulle bli reseledare på bussresor i Europa, eftersom jag alltid blev åksjuk.
Att jag sedan fått ett stort intresse för resor, historia och kultur, har jag min barndom att tacka för. Jag drömde om att se världen, simma bland färgglada fiskar i Karibien, klappa känguruer i Australien, bada i Tahiti och uppleva pingviner på Antarktis. Allt detta blev verklighet, och det ledde mig till att arbeta till sjöss.
Efter att ha arbetat runt om i världen till sjöss, fick jag möjlighet att delta i expeditionsresor till både Antarktis och Arktis. Att tillbringa en hel säsong på Antarktis var en dröm som gick i uppfyllelse. Jag har även bott på Svalbard, en fantastisk plats som alla borde uppleva under sitt liv.
För mig är det en dröm att kombinera min passion för resor och historia med att träffa nya människor, samtidigt som jag får dela med mig av mina kunskaper. Det är ett jobb jag verkligen älskar! Med detta sagt, hoppas jag att vi ses på någon av alla Rolfs resor.
Olga var väldigt kompetent och proffisionell, hade koll på allt och alla, samtidigt var hon väldgt varm och omhändertagande utan att vara påträngande. Åker gärna med på hennes resor igen. Heldagsutflykten isig kan man nog ändra på lite. Det blev i princip bara buss hela dagen med stop för fika och lunch. Jag hade önskat ett lite längre stop någonstans och gärna något inslag av kultur t.ex Vikinga museet eller liknande så att man kände att man fick ut mer av utflykten än bara vackert landskap genom bussfönstret. Halvdagsutflykten och båtturen var jättebra och plus att vi fick en varm soppa på båten.
Vår reseledare var fantastisk. Full kontroll på alla delar.
Vi använder våra egna cookies och tredje-part cookies så vi kan visa dig webbsidan och förstå bättre hur du använder den, så vi kan förbättra tjänsterna vi erbjuder.