Född i Ecuadors kust & uppvuxen i Sverige.
Har studerat diverse kurser i statsvetenskap, turism, engelska och ryska.
Intressen kring social och politiska frågor.
Älskar olika kulturer: traditioner, musik, rytmer, mat, keramik, textil och det som gör oss unika i världen.
Mycket viktigt att lära känna små detaljer i respektive samhälle för att kunna förstå länders väsen.
Varmt välkomna !
Roberto Mosquera
Upplevde det positivt och viktigt med samma buss och chaufför hela tiden. Fungerade utmärkt. Roberto 5 + i stjärnor som guide. Allt fungerade till 100 %.
Otroligt fin resa. Välplanerad. Mycket väl påläst guide. Lokalguide i Lissabon - Maya var superbra. Dessutom en stor fördel att ha samma buss och chaufför under resan. Mycket duktig förare som körde mycket bra och sansat i trafiken. Behåll honom. Guiden Roberto - se till att ni får behålla honom. Han hade bra information och var lättsam och trevlig och hjälpsam. Superkille.
Roberto är ett fynd. Bra hotell. Bra att det är samma chaufför under hela veckan. Ljudet i bussen var mycket dåligt. Man vill ju gärna höra guiden. Synd
Viktigt att ha samma bussförare och buss under samtliga utfärder. Reseledaren - Roberto. Bästa guide jag hittills träffat på. Mycket serviceinriktad och hjälpsam. Alltid glad.
Trevlig hotellpersonal, omtänksam reseledare som såg både gammal och ung. Mycket duktig och trevlig guide i Barcelona.
Fantastiskt bra hotell med tillgång till pooler med både söt och saltvatten. Underbara sandstränder mot Atlantkusten för bad i Atlanten. Fanns solstolar att låna gratis t.o.m sängar vid saltvattenspoolen. Frukost och middagsbufféer av högsta klass. Bra och intressanta utflykter! Roberto,reseledaren, kunnig om det mesta i Spansk historia och berättade gärna på ett trevligt sätt. Han var också mycket mån om att alla skulle trivas i gruppen och visade stort tålamod Mycket prisvärd resa!
Datum | Destination | Pris | Platser kvar | Pris | |
---|---|---|---|---|---|