När jag för massor med år sen läste ekonomi och språk i Lund arbetade jag en vinter som reseledare i franska alperna. Och trettio år senare, efter många år i näringslivet, en lång sejour i Tyskland och arbete som lärare landade jag i yrket igen för drygt tio år sedan. Jag har arbetat över hela Europa, allra mest i den region jag kan bäst och känner mig mest hemma i, tyskspråkiga Europa. Jag arbetar även som översättare av tysk litteratur. Mina stora intressen är historia och kultur i olika former, i synnerhet klassisk musik, och att få dela med mig av det jag lärt och lär mig är alltid lika roligt.
Jättebra resa och så lugn och behaglig körning från chauffören! Reseledaren var kunnig och trevlig!
Bra resa med mycket utrymme för egen tid. Utmärkt så. Fin och initierad rundtur ett par timmar under fredag fm. Hotellets läge var utmärkt, men en ganska anakronistisk upplevelse för unga resenärer (<70). Rummet var ganska litet. Hotellet är väl hållet, rent och har mycket tillmötesgående personal överlag. Frukosten var utmärkt i utbud och kvalitet. Jag åt middag första kvällen i restaurangen och den var så där. Men staden har inte någon brist på alternativ. Jag gillade att reseledaren var påläst i samhällsfrågor. Sammantaget en resa jag kan tänka mig upprepa.
Vi använder våra egna cookies och tredje-part cookies så vi kan visa dig webbsidan och förstå bättre hur du använder den, så vi kan förbättra tjänsterna vi erbjuder.