Jag heter Carina Magnusson och kommer ursprungligen från Jönköping. 1988 bestämde jag mig för att studera italienska i Perugia. Efter 34 år är jag fortfarande kvar. Bor i Trevi, som ligger i Umbrien, med man, två vuxna söner, en hund och en katt.
Jobbar som reseledare sedan 2017, och gillar verkligen mitt jobb. Innan jag blev reseledare jobbade jag nästan 20 år på turistbyrån i Assisi.
Som person är jag lugn, ansvarsfull, nyfiken, inte rädd för nya utmaningar, tålmodig och utrustad med en stor portion humor.
På fritiden gillar jag att gå på gym, ut och gå i naturen med vår hund, umgås med vänner och äta god mat (det är därför jag går på gym!) och ett glas gott vin, resa och upptäcka nya platser. Läser också gärna en bra bok eller bio och en bra film.
Fin gjeng, fordel med guide som kjente landet og behersket det språket.
Carina Magnusson är en pärla som gjorde mycket extra för hos. Det var andra gången jag åkte med henne och skall bevaka kommande resor som hon leder.
Reiseleder tok vare på alle, inkluderende.
Alla guider var fantastiska!
Carina Magnusson som reseledare=fantastisk, högsta betyg. Busschaufför Luca och Ivan, mycket duktiga. Vi hoppas att få träffa Carina på någon annan resa till Italien!. Hon är engagerad, kunnig och trevlig!
Underbar reseledare på alla vis! Hon gav så mkt extra till resan!
Vi använder våra egna cookies och tredje-part cookies så vi kan visa dig webbsidan och förstå bättre hur du använder den, så vi kan förbättra tjänsterna vi erbjuder.