
Växte som liten upp i U.S.A och kom till Sverige med familjen när jag var 9 år. Västkusten och Göteborg blev mitt nya hem och redan då såddes nog ett frö att vilja ta mig utanför Sverige igen och resa ut på äventyr i världen.
Jag har varit på många fantastiska platser och en av resorna som påverkat mig mest var när jag seglade runt världshaven under drygt 3 år där längsta stoppet blev 1 års vistelse i Samoa. En unik plats med underbar kultur och härliga människor. Mitt favoritstopp under den långseglingen var när vi ankrade upp utanför Hurghada i Egypten och tog flera besök in till Luxor. För mig som älskar historia var det oförglömligt.
Skottland och främst ön Islay, som jag besökt flera gånger, är också ett favoritresmål som jag gärna åker tillbaka till och kan varmt rekommendera.
Gillar att vara aktiv så det blir mycket tennis, både hemma och på olika resmål där utebanorna ligger och väntar. Det blir även en hel del golf med familjen eller vänner.
Ser fram emot att bli Er guide och vill gärna ha möjligheten att sprida den reslust och livsglädje jag känner med Er som framtida medresenärer.
Annika är en super bra reseledare. Kunnig, höll reda på så ingen kom bort. Det kändes tryggt. Trevlig också.
Annika har toppen bra. Även den lokala guiden som vi hade första dagen.
Jättehärlig resgrupp! Go stämning! Fantastiskt bra reseledare!
Reseledaren Annika var trevlig, tydlig och uppmärksam! Lokala guider höll hög klass.
Alla guider och reseledare superbra!!
Ulla i Rom och Anna på Capri var helt fantastiska. Annika var en utmärkt reseledare.