Hej och välkommen!!
Mitt namn är Joan Colomer och jag bor i Barcelona (Spanien) där jag först började jobba som reseledare 1987, ett yrke som jag älskar djupt särskilt när man ser att kunderna är nöjda med sin resa.
Under några år (på 90-talet) flyttade jag till Stockholm där jag lärde mig det svenska språket och även den svenska kulturen, två grundläggande saker för att kunna jobba som reseledare. Jag tillbringade också ett år i London där jag fick öva min engelska.
Idag är min specialitet för att guida naturligtvis Barcelona och Spanien men också andra delar av världen dit jag rest mycket.
Europa: Storbritannien, Irland, Polen, Italien och Portugal
Spansktalande länder i Amerika: Costa Rica, Kuba, Mexiko, Peru, Colombia, Ecuador och Galapagos, Bolivia, Argentina och Chile.
Jag har alltid älskat att resa och se världen, umgås med härliga människor och uppleva nya kulturer. Alltid en rolig utmaning.
Jag ser fram emot att träffa nya och tidigare kända resenärer med Rolfs.
Joan Colomer
Rolfs Reseledare
Mycket tråkigt att om man är en ensam resenär ska behöva betala extra! Borde ha specificerat att stranden vid Lloret de Mar var svår att nå havet då sanden var svår att gå i, man sjunk ner efter varje steg. Reseledaren Joan var en mycket kompetent och tillmötesgående guide.👍🏻 Denna resan en toppen upplevelse och kommer definitivt att rekommendera Rolfs Flyg o Buss till mina vänner!
Ett proffsigt och genuint varmt bemötande av reseledare från flygplatsen satte ribban på en super trevlig resa. Första dagens spontana statsvandring gav oss, förutom att veta mer om Lloret de Mar. Vi fick till, tack vare Christin en fin gruppkänsla och sammanhållning, som bara växte under resans gång. Barcelona resan blev the grand final med ännu en fantastisk entusiastisk, proffsig och kunnig guide. När bussen började ryka från motorn mitt i filerna på motorvägen. Visade Joan hur ett proffs arbetar när det uppstår en allvarlig situation. Tack Christin och Joan ni gjorde vår resa till en oförglömlig kulturell upplevelse och att man fick lära känna nya fina vänner.
Hotellet uppnådde inte riktigt sina fyra stjärnor. Slitna solsängar/solstolar och övriga utemöbler (stolarna) hopplösa att sitta i. Fanns inte dynor tillräckligt för att fylla ut sittkomforten. Trevlig personal på hotellet och reseledarna Kristin och Joan får höga pluspoäng.
Grymt bra reseledare. Efterlyser gemensamma måltider i synnerhet i upptakten på resan. Nu var det en (frivillig mot tillägg) middag. I övrigt allt till belåtenhet.
Bästa möjliga reseledare, Joan!
Det var en helt fantastisk reseledare som verkligen gjorde allt för oss resenärer , en stor guldstjärna till honom. Tack Joan
Avresa | Resmål | Flygplats | Pris från | Platser kvar | ||
---|---|---|---|---|---|---|