logo
  • Om Rolfs
    Om gruppresor
    Våra reseledare
    Nyheter och erbjudanden
    Anslutningar
    Egen grupp
    Evenemang
    Beställ katalog
    Köp presentkort
    Reklamation
    Pressrum
    Rolfsbuss appen
    Föreläsningar
    Rolfs Flyg & Buss i media
    Hitta en rumskompis
    Delbetala din resa räntefritt
    Lediga tjänster
    Reseledarkurs
  • Allmän information
    Villkor för paketresor
    Försäkring
    Kontrollera och betala din bokning
  • Blogg
  • 0771-150000Öppet alla dagar 07-24
KalenderVärldskartaSista minuten

  • Nyheter
  • Säsong
    • Vår
    • Sommar
    • Höst
    • Vinter
    • Julmarknadsresor
    • Nyårsresor
  • Aktivitet
    • Flygresor
    • Bussresor
    • Storstad
    • Dagsturer
    • Golfresor
    • Skidresor
    • Kryssningar
    • Shopping
    • Smakresor
    • Långresor
    • Vandringsresor
    • Cykelresor
    • Äventyrsresor
    • Singelresor
    • Teaterresor
    • Event & musik
  • Regioner
    • Afrika
    • Asien
    • Centralamerika
    • Mellanöstern
    • Nordamerika
    • Norden
    • Norge
    • Oceanien
    • Sydamerika
    • Övriga Europa
    • Brittiska öarna
    • Frankrike
    • Italien
    • Kroatien
    • Polen
    • Portugal
    • Spanien
    • Turkiet
    • Tyskland
    • Grekland
    • Österrike

Leena Heikkila

Våra reseledare

    Om mig
    Omdömen

Leena Heikkila

Lär känna mig!

En finska uppvuxen mellan Norrland och Värmland, som när hon gick ut gymnasiet sa jag att nu ska jag resa runt i Europa och lära mig språk! Efter England och Frankrike blev det Italien, som jag egentligen längtat till sen ungdomen. Och efter att ha bott i olika städer i olika perioder i Italien kom jag till slut till Rom för att studera och då sa jag nu har jag kommit hem! Jag hade redan bestämt mig att här ville jag bo länge. Det har gått 25 år sedan dess. Fast besluten om att bo här kom jag hit helt ensam. Jag är fortfarande lika förälskad i detta land som då. Jag brukar säga att jag är här på studiebesök, och detta så fascinerade land tar ett liv långt att studera! Började jobba som reseledare av en slump och har sen dess åkt runt med skandinaviska grupper runtom i nästan hela Italien! Jag älskar att visa mina turister detta så intressanta kontrasternas land. Varje region har sin kultur, traditioner, sina pärlor och matkultur. Ser fram emot att resa runt med mera grupper i mitt älskade Italien i framtiden! Benvenuti in Italia!

GardasjönRom Sorrento CapriRomJulstämning i RomVandring AmalfikustenSorrento

Reseledarens omdömen

full star
full star
full star
full star
full star
Italiens bästa byar 6d, Deltog på resan 2025-04-28

Reseledaren Leena var superbra.

full star
full star
full star
full star
full star
Italiens bästa byar 6d, Deltog på resan 2025-04-28

Reiseleder Leena var meget dyktig, alltid smilende og blid med en smittende latter! Hun var en oppkomme av informasjon og historier, og gjorde en veldig god jobb! Stoppet i Sorano på onsdag var unødvendig. Vi skulle heller hatt mer tid i Pitigliano. De andre turene var en opplevelse, jeg syntes alt var helt fantastisk! Fredag kveld var det fisk på menyen. Ettersom jeg ikke spiser ferskvannsfisk, spurte jeg hovemesteren (skriftlig på italiensk) om jeg f.eks kunne få pizza i stedet. Det bare lo han av. Så jeg fikk ikke middag på fredagen. Det står at det er frokost til kl 10, og ikke alle er like glad i å stå opptidlig når man er på ferie, så jeg kom ned til frokost kl 09:30. Allerede da var servitørene i ferd med å rydde vekk maten. Og hvis vi satt til kl 10:00 i matsalen, fikk vi sure blikk. Da var kaffemaskinen for lengst skrudd av og all mat ryddet vekk.

full star
full star
full star
full star
full star
Rom Sorrento Capri 8d, Deltog på resan 2025-04-10

Mycket välarrangerad och intressant resa. Reseledaren Leena var jättebra, lämnade tydliga besked och guidade oss humoristisk genom Italiens kultur.

full star
full star
full star
full star
full star
Rom Sorrento Capri 8d, Deltog på resan 2025-04-10

Hotellet i Rom klarar inte av stora grupper. Mycket dålig struktur och organisation i matsalen. Vi fick vänta länge på kaffe, tevatten, bröd, pålägg. Ingen av personalen verkade veta vad deras sysslor var. Använd ett bättre hotell i Rom. Mycket stor skillnad på hotell Stabia. Där flöt allt perfekt. Trevlig resa och en fantastisk reseledare Leena. Alltid glad och trevlig, hjälpsam.

full star
full star
full star
full star
full star
Rom 5d, Deltog på resan 2025-03-22

Bra hotell med trevlig o tillmötesgående personal. Lunchbuffen som Leena tog oss med på var en höjdare!

full star
full star
full star
full star
full star
Rom 5d, Deltog på resan 2025-03-22

Boende närmare city hade varit önskvärt. Hotellet var bra och låg säkert men att ut och promenera i omgivningen på kvällarna var mindre trevligt med ett fåtal restauranger i närheten. Guiden Ulla var helt fantastisk och gjorde hela upplevelsen på utflykterna. Erbjudandet om gemensam lunch på stadsutflykten kan man hoppa över och gå och äta själv. Gemensam middag på hotellet dag 2 hade varit trevligt.

Läs fler omdömen
AvresaResmålFlygplatsPris frånPlatser kvar
Rolfs Flyg & Buss

Gruppresor med omtanke och erfarenhet sedan 1975.

Nordens största

grupprese arrangör

Välplanerade äventyr med unika upplevelser, erfarna reseledare och likasinnade medresenärer.

Rolfsbuss
  • Om Rolfs
  • Allmän information
  • Villkor för paketresor
  • Försäkring
  • Kontrollera och betala din bokning
  • Hantering av personuppgifter
Information
  • Nyheter och erbjudanden
  • Grupper
  • Beställ katalog
  • Köp presentkort
  • Reklamation
  • Pressrum
  • Rolfsbuss appen
  • Lediga tjänster
  • Reseledarkurs
  • Lista över alla våra hotell
  • Artiklar
  • Kampanjer
Kontakta oss
Hjalmar Brantingsgatan 1, 417 06 Göteborg
0771-150000
info@rolfsbuss.se
Följ oss på sociala medier
Nordens största

grupprese arrangör

Välplanerade äventyr med unika upplevelser, erfarna reseledare och likasinnade medresenärer.


Registrera till vårt nyhetsbrev