Undrar du varför skillnaden är så stor mellan södra och norra Italien? Hur kom det sig att egyptierna byggde pyramiderna på 20 år? Vad ska man säga på arabiska för att pruta så effektivt som möjligt i souken? Lämna den där tunga historieboken hemma och överlåt berättande om dem platserna du väljer att besöka. Något av det bästa jag vet med mitt jobb som reseledare är när tidigare resenärer åker med på ytterligare resor jag har.
Reseledaren Benjamin Miller Olsson var helt fantastisk - hjälpsam, snäll, vänlig, humoristisk - men framförallt mycket kunnig. Det var ett sann nöje att lyssna på hans olika föredrag. Jag hoppas att han fortsätter med Rolfs resor till Egypten och andra länder i Mellanöstern. Han är en suverän föreläsare. Vår guide Muhammad och busschauffören i Luxor var mycket bra också. Hotellen var suveräna. Men det som var viktigast för mig var maten jag åt eftersom jag har en oerhört besvärlig och ovanlig mat allergi. Men kockarna och kökspersonalen på båda ställen (men speciellt på Jolie Ville) ställde upp och lagade kvällsmaten speciellt till mig och jag blev inte sjuk en enda dag. Det är jag så väldigt tacksam för. Ballongfärden var helt otrolig. Annars var det sanslöst fint och personalen/företaget var mycket bra. Ett bra val av företag som skötte sig exemplariskt. Allt som allt en fantastiskt och "magiskt" 8 dagar i Egypten.
Allt övrigt, fantastiskt med reseledaren Benjamin som topp. Kunnig och intresserad, stor social kompetens. Kan välja en annan resa med honom som guide!
Reseledaren Benjamin mycket kunnig och trevlig.
Jättefint vid Jolie Ville med fantastiska solnedgångar över Nilen. Mycket bra och varierad mat var det också där. Pharaoh Azur lägre standard på maten, men ok. Bra rum på båda ställena, gillar dock inte badkar som Pharaoh Azur hade. Bra städat på båda ställena, blev speciellt charmad av elefanten (av kuddar) på sängen som ”vår städare” i Pharaoh Azur gjorde! Är jättenöjd med utflykterna till Luxor, Karnak, Konungarnas och Drottningarnas dal. Ökenutflykten var spännande, blev dock besviken på att ”kamelritten” var så kort och maten hos beduinerna. Var det verkligen ”typisk beduinmat”? Det hade gott kunnat vara lite fler ljus där inne i mörkret också! Trevlig utflykt till Mahmya, dock var tiden för snorkling lite väl kort. Benjamin var FANTASTISK som reseledare: positiv, glad hjälpsam, kunnig……kunde inte önska något mer av en reseledare. Skulle gärna ha honom som reseledare fler gånger. Även lokalguiden Muhammed var bra! Är Såå glad att fåra gjort denna resa och ha varit med om alla fantastiska upplevelser! Tack Rolfs för ett väl genomför arrangemang!
Benjamin som reseledare är en härlig och serviceminded person som vågar bjuda på sig själv, som vid strupstocken i Mdina 😅 Överlag är vi väldigt nöjda!
Toppenreseledare och guiden Lone var helt underbar med all sin kunskap!❤️
Vi använder våra egna cookies och tredje-part cookies så vi kan visa dig webbsidan och förstå bättre hur du använder den, så vi kan förbättra tjänsterna vi erbjuder.