
Hej!
Therése heter jag! Jag har alltid tyckt om att resa och kom till Italien för första gången redan i min ungdom. Det var kärlek vid första ögonkastet! Det blev många resor till Italien och så småning om bosatte jag mig vid den vackra Como sjön i norra Italien.
Italien är ett fantstiskt land! Ett land som har ALLT; Vacker natur, rik på kultur och historia. Och dessutom otroligt god mat och gott vin! Just vin ligger mig extra varmt om hjärtat då jag är utbildad sommelier.
Min vin intresse har även det gjort att jag har rest mycket, dels för att upptäcka nya vindistrikt, men även för att prata om vin och hålla föredrag.
Älskar att resa, att få se och upptäcka nya platser. Lära känna nya människor och berika mitt liv ,med nya minnen.
Hoppas att vi ses på någon av mina resor så vi kan skapa fantastiska minnen tillsammans!!!
Vår guide Therese var fantastisk! Även de lokala guiderna var mycket bra.
Therese är en fantastisk reseledare. Trevlig, glad och outtömlig energi. Ser varje resenär och hörsammar dennes behov. Hon verkar älska sitt jobb! Gör det det lilla extra och lyssnar in gruppen och oss resenärer. Ali, vår lokale guide, var också något utöver det vanliga. Otroligt kunnig och pedagogisk. Dessutom charmig och rolig. Gav oss också det där lilla extra. Båda hade en härlig humor vilket gav många skratt under resan.
Ali som guide och Therese var helt fantastiska! Ali var kunnig, rolig och bjöd på sig själv. Therese var så engagera, rolig och fick hela resan att flyta på så smidigt. Gissar att en hel del jobb ”bakom kulisserna ” krävdes. Innan resan var jag lite orolig att åka på gruppresa och ”tvingas ” till socialt umgänge. Så var det inte alls men vi blev en jättefin grupp under veckan och det var Thereses förtjänst. Så fint ledarskap!
Therese är jätteduktig som guide. Dessutom väldigt go och trevlig. Vi fick uppdatering, påminnelse o ändringar i appen. Den egyptiske guiden Ali var helt suverän. Pratade nästan perfekt svenska, hade läst arkeologi flera år på universitetet och var väldigt kunnig. På bussresorna berättade han massa annat om Egypten och hur det är bo i landet. Vi är väldigt nöjda med resan.
Therése Lönnqvist är en fantastisk bra reseledare betyg 5 av 5 höll koll på allt från smått till stort! såg till att alla i gruppen blev ” sedda” Ali våran guide också betyg 5 av 5 stjärnor, han var som ett historiskt uppslagsverk. Vilken kapacitet att berätta Egyptisk historia! Så proffsig! Både Therése och Ali har stor portion kunskap och humor! Jag tycker alla utflykterna var bra!
Hotellet är bra placerat. Reseledaren var fantastisk. Tack Rolfs för härliga dagar👍