Hej!
Roger Wallén, boendes i Stockholm.
Har den större delen av min jobbkarriär verkat inom järnvägen, där jag började med biljettförsäljning, sedan administration. De sista ca 20 åren ombord, främst på snabbtåg. Har också erfarenhet av kriminalvård. Tänk vad man lär sig om människan, i olika möten, om det så är inom kriminalvård eller på resande fot.
Har under åren haft extraknäck inom restaurang, och som portier på Kungliga Operan. Att jag älskar att resa förstår nog alla, och därför har jag frilansat som reseledare under många år. En annan passion jag har är opera, och jag har lett operaresor till bl.a. Cardiff, Budapest, Barcelona, Berlin, Dresden, Hamburg och till de flesta operahus och sommarfestivaler i Sverige. Privat har jag även varit i Indien, Sydafrika och Australien. Att resa med tåget Indian Pacific från Sydney till Perth, över denna enorma kontinent var verkligen ett minne för livet. Att jag även hann se opera i Sydneys kända operahus gjorde minnet ännu starkare.
Genom att resa, kort eller långt, blir vi bättre människor. Vi lär och delar med oss, vi vidgar våra vyer och gläds med varandra. Länder jag gärna återkommer till är Norge, Tyskland, Spanien och Italien. Och jag älskar att resa i vårt avlånga Sverige, med våra årstider.
Jag ser fram emot att träffa just dig, så vi kan dela minnen och upplevelser.
Roger är den bästa reseledare vi haft. Ordning, reda och klara besked . Chaufför Daniel körde lugnt och fint . Dem får ni vara rädda om . Var en väldigt intressant resa och lugnt när det inte blev så tidigt på morgonen.
Västanå teater fantastiskt! Likaså den guidade turen på Mårbacka! En innehållsrik och trevlig resa på alla sätt. Trevlig reseledare och trevliga medresenärer. Det kunde inte vara bättre!
Det hela var toppen🤩👍🏻👏! Proffsig reseledare, Roger Walle’n, likaså chaffis, Per👏👍🏻! Rekommenderar denna utflykt, med dessa ”pojkar”, som gjorde resan till en succé.
Välorganiserat! Trevligt! Lagom pauser! Bra reseledare! Trygg chaufför! Jag är verkligen såå nöjd!
Mycket trevlig utflykt. Busschauffören var outstanding med sin fina och lugna körning. Esme tror jag han hette. Roger var kanon som reseledare.
En fantastisk reseledare. Så trevligt att chaufför och reseledare personligen tar adjö till oss resenärer vid avslutad färd. 🌻
| Avresa | Resmål | Flygplats | Reseledare | Pris från | Platser kvar | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Vi använder våra egna cookies och tredje-part cookies så vi kan visa dig webbsidan och förstå bättre hur du använder den, så vi kan förbättra tjänsterna vi erbjuder.