Att ha världen som arbetsplats och få dela med sig av dess sevärdheter är en underbar känsla. Varje plats har en historia att berätta och sina gömda skatter. Har som reseledare haft den stora ynnesten att få uppleva större delen av Europa och Sydostasien. Har ett stort vinintresse och finner mig väl tillrätta bland böljande vinfält och i mörka vinkällare. Hittar ni mig inte i Europa så delar jag gärna med mig av Sydostasiens fängslande historia, vackra natur och myllrande folkliv. Välkommen till min resevärld!
Mycket bra resa med Anders som en suverän reseledare. Välordnat in i minsta detalj och med mycket bra hotell, samt mycket variationsrik mat med många lokala rätter.
Fantastisk resa. Många intressanta stopp med en helt suverän reseledare. Anders var påläst och hjälpsam (trots att han håller på fel Dalalag i hockeyn :) )
Anders Olsson var en helt fantastisk reseledare. Påläst, kunnig, proffsig, vänlig, rolig och fanns det problem så löste han dom. En dröm för oss resenärer. Han såg också till att ha en bra relation med chaufförer och lokalguider, vilket avspeglades på dom. Tack för en oförglömlig resa!
Bästa reseledaren. Bra resa, mycket att se och uppleva men också tid för reflektion.
Bästa resan! Så mycket vi fick uppleva och Anders är en fantastisk och mycket kunnig reseledare så mycket info under resans gång om dom olika länderna.
Reseledare var fantastiskt. Mycket påläst, berättade väldig intressant och inspirerande. Alltid tillgänglig. Jag blev sjuk under resan också fick operation o ligga på sjukhus. Anders hjälpe till med allt också var hela tiden tillgänglig på telefon. Även lokal guide världen mycket duktiga o hjälpsamma. Anders, bästa guide jag träffat. Mvh Bosse Karlsson
Anders var helt underbar. Tog med böcker för att läsa men Anders underhöll med historia och annat. Det han inte visste tog han reda på. Helt underbar resa.
Jag har åkt några resor med er och flera med olika resebyråer, men aldrig träffat på en så utomordentlig helhetstänkandet person som Anders. Fick en del att våga göra saker som de inte trodde, har en djup kunskap om resmålet mm. Kryddade med egenupplevda anekdoter, boktips om man vill fördjupa sig och tog inte ställning (det är ju mycket politik på denna resan), det var upp till oss själva att bedöma. Vi var 38 pers och att få så många känna sig sedda på ett proffsigt och något kamratligt sätt, är mycket ovanligt. Var rädd om honom!
Anders vår reseledare var oerhört kunnig och och trevlig det han inte visste tog han reda på.
Mycket intressant och lärorik resa, fick en insikt i Kambodjas o Thailands mörka historia som berörde mig mycket. Att allt blev så lyckat kan vi tacka reseledaren Anders Olsson för, superproffsig med både hjärta och hjärna!
Fantastisk reseledare!
Anders, reseledaren mycket behaglig, påläst och ingav en trevlig stämning i gruppen.
Reseledaren Anders var helt fantastisk, kunnig och med många goda idéer. Han var också välorganiserad och ytterst hjälpsam en bättre reseledare kan vi inte tänka oss.
Hade det funnits 10 poäng på reseledare så hade Anders Olsson fått det av oss. Han är mycket kunnig, påläst, trevlig, trygg och han framför sin information på ett pedagogiskt bra sätt.
Innehållsrik och intressant resa. Anders mycket bra reseledare. Vi är väldigt nöjda!
Mycket bra reseledare. Kunnig, respektfull och hjälpsam. Kollade snabbt upp frågetecken och var mycket påläst om resmålen. Lugn och ordnade så att allt flöt på väl i ibland kaotiska miljöer.
En av Rolfs mest givande resor, mycket tack vare en fantastisk reseledare.
Skulle gärna ge vår fantastiske reseledare 10 poäng!
Anders var ett superproffs- mycket kunnig, engagerad och empatisk. Ove- en mycket professionell chaufför.
Reseledaren Anders och busschauffören Ove var helt fantastiska och gjorde allt för att vi skulle ha det bra.