Jag heter Margareta Bellander Puyoles är från Göteborg men bor i byn Sitges nära Barcelona sedan 40 år tillbaka. Här har jag mitt hem och familj och har sedan jag kom hit jobbat som reseledare, guide, tolk och översättare dvs med relationer mellan Sverige och Spanien. Barcelona har sedan Olympiaden 92 blivit en spännande kosmopolitisk stad i regionen Katalonien. När jag själv reser i Spanien är min favorit Baskien som förutom en fantastisk natur vid Atlantkusten har regionen ett enormt utbud av restauranger med god mat och gott vin. Jag ser fram emot att få visa er allt detta.
Datum | Destination | Platser kvar | Pris | |
---|---|---|---|---|
26/4Ons2023-04-26 Ons | Baskien 8d CPH, GOT, OSL, STO | >8 | 16 975:- | |
6/9Ons2023-09-06 Ons | Baskien 8d CPH, GOT, OSL, STO | >8 | 19 750:- |
Jättetrevlig och bra reseledare, som brydde sig om alla.
Bara toppbetyg: underbar guide i Margareta som såg alla och var omtänksam, rolig och lyhörd att se allas olika behov. Härligt att fira in nyår med henne vid bordet! I övrigt en go liten grupp och hotellet var fantastiskt. Champagne till frukost är ju inte vardagsmat : ) Ett stort plus också för den extra utflykten till Puente Vizcaya, solen kom som på beställning.
Var rädda om reseledaren Margareta Bellander - mycket bra. Kunnig, omtänksam mot alla i gruppen, alltid hjälpsam.
Fantastisk reseledare. Kunnig och god organisatör.
Guiden Margareta är ett proffs som lyfter hela reseupplevelsen. Varm omtänksam kunnig intressant pedagogisk.
Margareta var en fantastisk guide. Trevlig hjälpsam, erfaren och kunnig. Hon såg alla på resan. En av de bästa jag haft.
Underbar resa med många härliga utflykter. Vår guide Margareta Bellander var fantastisk på alla sätt.
Reseledaren så bra, och hanterade denna alldeles för stora grupp med bravur.
En fantastisk reseledare, var rädd om henne.
All heder till vår reseledare Margaretha. Så kunnig, trevlig och hjälpsam.
Tack Margareta Bellander för utmärkt guidning, hjälpsamhet och fix!
Reseledaren Margareta får HÖGSTA betyg. Mycket omtänksam när Monica ramlade. Lagom långa bussresor genom vackra landskap.
Vår guide var föredömlig i service och omsorg om resenären. Har aldrig mött dess like på resor med Rolfs tidigare. Rolfs bästa investering - en guide som Margareta, tack ska du ha det gjorde du bra. Av signora Mari fick vi ett mycket trevligt bemötande från receptionen.
Margareta var mycket kunnig och mån om oss alla resenärer.
Margareta tillmötesgående och mycket omhändertagande.
Bra planering med lagom mycket egen tid mellan de olika aktiviteterna. Reseledaren var utmärkt, kunnig, förutseende och omhändertagande.
En fantastiskt resa till en annorlunda del av Spanien. Lömmigt och grönt om man jämför med Medelhavet. Margaretha en fantastisk reseledare. Håll hårt i henne!! Träffat henne i Barcelona tidigare.
Reseledaren var kunnig och service minded.
Bra med svensk lokalguide. Margareta gjorde en fantastiskt bra insats! Det var väldigt vackert i Baskien.
Reseledaren Margareta var helt fantastisk! Som klippt och skuren för jobbet.