logo
  • Om Rolfs
    Om gruppresor
    Våra reseledare
    Nyheter och erbjudanden
    Anslutningar
    Egen grupp
    Evenemang
    Beställ katalog
    Köp presentkort
    Reklamation
    Pressrum
    Rolfsbuss appen
    Föreläsningar
    Rolfs Flyg & Buss i media
    Hitta en rumskompis
    Delbetala din resa räntefritt
    Lediga tjänster
    Reseledarkurs
  • Allmän information
    Villkor för paketresor
    Försäkring
    Kontrollera och betala din bokning
  • Blogg
  • 0771-150000Öppet alla dagar 07-24
KalenderVärldskartaSista minuten

  • Nyheter
  • Säsong
    • Vår
    • Sommar
    • Höst
    • Vinter
    • Julmarknadsresor
    • Nyårsresor
  • Restyp
    • Bussresor
    • Cykelresor
    • Dagsturer
    • Event & musik
    • Flygresor
    • Golfresor
    • Kryssningar
    • Långresor
    • Shopping
    • Singelresor
    • Skidresor
    • Smakresor
    • Storstad
    • Teaterresor
    • Träning & sport
    • Vandringsresor
    • Äventyrsresor
  • Regioner
    • Afrika
    • Asien
    • Brittiska öarna
    • Centralamerika
    • Frankrike
    • Grekland
    • Italien
    • Kroatien
    • Medelhavet
    • Mellanöstern
    • Nordamerika
    • Norden
    • Norge
    • Oceanien
    • Polen
    • Portugal
    • Spanien
    • Sydamerika
    • Turkiet
    • Tyskland
    • Österrike
    • Övriga Europa
Våra reseledare
Simona de Ciutiis
Våra reseledare
Simona de Ciutiis
    Om mig
    Omdömen

Simona de Ciutiis

Lär känna mig!

Hej!
Simona heter jag och bor i Stockholm. Jag har arbetat som reseledare av och till sen jag var 19 år, jag är även auktoriserad Stockholmsguide sedan 1991. Det jag har älskat genom åren och aldrig tröttnat på är att möta nya människor i nya konstellationer, i nya grupper och på olika resmål, att få vara en del av de reseupplevelser vi alla får med oss. I Stockholm guidar jag på svenska, italienska, spanska och engelska och det har verkligen gett mig en fantastisk möjlighet att få träffa människor från världens alla hörn. Jag har bott i flera länder, däribland Kina, Österrike, Spanien och Italien. Jag reser gärna och har varit i ca 40 länder. Jag växte upp i Italien och dit åker jag gärna ofta.
Att resa är att leva. Alla resor är en upplevelse, även om resan är till närmaste badställe.
Hoppas vi ses snart på något spännande resmål!

full star
full star
full star
full star
full star
Adriatiska kusten 8d, Deltog på resan 2024-09-20

Hej! Mycket trevlig och omväxlande resa men trots mycket stor grupp märktes det inte så mycket då tidspassning var bra o Simone gjorde ett fantastiskt bra guidejobb. Första dan skulle vi efter Rimini åka till Cattolica men ett stort evenemang med mycket trafik gjorde att Simone valde den lilla mysiga byn Santarcangelo nära Marittima i stället. Föreslår att ni fortsättningsvis väljer det då Cattolica ser ut ungefär som stranden i Marittima o Rimini o ligger år fel håll. Hälsar Pieter

full star
full star
full star
full star
full star
Adriatiska kusten 8d, Deltog på resan 2024-09-20

Simona var toppen, hon var duktig, rolig, ödmjuk o otroligt kunnig. Hon gjorde att utflykterna var intressanta o hade stor inlevelse i det Italienska språket o landet. Det var även trevligt vid middagen med henne, har aldrig dinerat med en guide/reseledare tidigare. Hon är en stor tillgång för er o kan hantera diskussioner bra. Saknar henne redan.

full star
full star
full star
full star
full star
Adriatiska kusten 8d, Deltog på resan 2024-09-20

Simona är en lysande bra reseledare och guide, det är helt och hållet hennes förtjänst att det blev en mycket bra resa. Information om Italien, sevärdheter mm var på rätt nivå med lämplig mängd detaljer, vi fick lunchpaus i rimlig tid, bra med tid för egna strövtåg, Simona fixade så att vi resenärer fick bra upplevelser utifrån givna förutsättningar. Simona är ett föredöme för andra reseledare, men Simona kan inte trolla och gruppen var på tok för stor vilket givetvis påverkade resan negativt. Vid middagarna var vi hänvisade till samma bord under hela veckan, bra för restaurangen men trist för mig som resenär.

full star
full star
full star
full star
full star
Adriatiska kusten 8d, Deltog på resan 2024-09-20

Väldigt duktig o trevlig guide. Bra mat på hotellet, väldigt fin o uppmärksam personal. Utflykterna var toppen. Nu har vi sett det mesta i regionen. Väldigt bra val av restaurang i Cervia. Mycket bra mat.

full star
full star
full star
full star
full star
Adriatiska kusten 8d, Deltog på resan 2024-09-20

Våran reseledare Simone är helt fantastiska, rar och omtänksam och har mycket god koll på oss resenärer och mycket kunnig.

full star
full star
full star
full star
full star
Adriatiska kusten 8d, Deltog på resan 2024-05-20

Fantastisk reseledare: Simona, kunnig, omtänksam, proffesionell och trevlig. Bästa boendet, på våra resor med er. Bra utflyktsmål, kanske inte Cervias saltgrottor. Jag hade gärna haft den tiden i Cervias. Annars toppen allt 😊

Se alla omdömen
Inga avgångar planerade just nu
Rolfs Flyg & Buss

Gruppresor med omtanke och erfarenhet sedan 1975.

Nordens största

grupprese arrangör

Välplanerade äventyr med unika upplevelser, erfarna reseledare och likasinnade medresenärer.

Rolfsbuss
  • Om Rolfs
  • Allmän information
  • Villkor för paketresor
  • Försäkring
  • Kontrollera och betala din bokning
  • Hantering av personuppgifter
Information
  • Nyheter och erbjudanden
  • Grupper
  • Beställ katalog
  • Köp presentkort
  • Reklamation
  • Pressrum
  • Rolfsbuss appen
  • Lediga tjänster
  • Reseledarkurs
  • Lista över alla våra hotell
  • Artiklar
  • Kampanjer
Kontakta oss
Hjalmar Brantingsgatan 1, 417 06 Göteborg
0771-150000
info@rolfsbuss.se
Följ oss på sociala medier
Nordens största

grupprese arrangör

Välplanerade äventyr med unika upplevelser, erfarna reseledare och likasinnade medresenärer.


Registrera till vårt nyhetsbrev